Tisková konference a pozvání na Sommet

Za účasti novinářů a současně i on-line proběhla 13. června tisková konference s několika odborníky, kteří se budou podílet na dalším ročníku veletrhu Sommet de l´eleage. Akce proběhla v prostorách francouzského ministerstva zemědělství v Paříži.

Programem tiskové konference provázela a řídila ji Carole Benhamou.  Představení veletrhu SOMMET DE L'ÉLEVAGE 2024 se chopili Fabrice BERTHON, generální ředitel, Benoît DELALOY, mezinárodní manažer a Victor BERTHON, manažer vývoje. Ten se zmínil o dosavadních přihlášených 500 zahraničních vystavovatelích, že přijede 1000 zahraničních hostů z 90 zemi a 70 novinářů. Doplnil ho Benoît DELALOY, že sečekává se 1700 vystavovatelů z 35 zemí, 2000 zvířat 70 plemen (24 skotu, 27 ovcí, 4 koz 15 koní)a 120 000 návštěvníků. Jde také o veletrh, který se zabývá zemědělskými stroji, zemědělskými potřebami. Pro zahraniční hosty je jako každý rok připraveno VIP přivítání se specifickým programem akcí a aktivit, které zahrnují vstup do International Lounge, návštěvy farem, mezinárodní galavečer atd. Ty nejlepší inovované výrobky budou oceněny cenami „Sommets d'Or“ v různých kategoriích. Fermiers d'Or je lokální soutěž, která odměňuje nejlepší zemědělské potravinářské výrobky. Bude se také konat více než 130 konferencí na mnohá aktuální témata.

 Nová aplikace

Jako novinku tento rok připravili mobilní aplikaci, která umožní návštěvníky zorientovat se na vnějších výstavních plochách. Důležitým počinem organizátorů jsou také stránky s ubytováním během veletrhu nebo dokonce zvolit spolujízdu jako dopravu na výstaviště.

 Plemeno salers ve Francii

Letos bude veletrh věnován Národní šampionátu plemene salers se 400 zvířaty. O plemeni salers informoval Frédéric CANAL, farmář a prezident Francouzské společnosti chovatelů a o plemeni mluvila také Juliette Rodde. Plemeno má ve Francii 210 000 krav. Původ plemen je v Massif Central, ale dnes se chová na východu i západu France. Původně se plemeno chovalo jako mléčné, a ještě teď mají krávy vysokou mléčnost. Mají i velmi dobře utvářené struky vhodné pro pití telat. Plemeno má vynikající mateřské vlastnosti a snadné telení. Zvířata se dobře adaptují na podmínky chovu., a to i na drsnější prostředí. Mají vynikající končetiny s pevnou rohovinou, lyrovité rohy používají také na obranu proti predátorům.

 Letošním čestným hostem je Kazachstán

Představení zemědělského sektoru v Kazachstánu, čestný hosta SOMMET 2024 se ujala Gulsara ARYSTANKULOVA, velvyslankyně Kazachstánu ve Francii. Kazachstán, známý svou dlouhou tradicí kočovného chovu hospodářských zvířat, vlastní 32 milionů hektarů orné půdy, to je více než Francie a Německo dohromady. Nejlepší výrobce skopového masa ve střední Asii, Kazachstán je také 6. světovým producentem pšenice. Zemědělství je prioritou pro investice kazašské vlády, která se snaží diverzifikovat svou ekonomiku, která je z velké části závislá na benzínu a plynu. V současné době je 60% soběstačnost v domácích potravinách cílem stát se 100 % soběstačnými. Značné prostředky jsou věnovány na rozvojové programy, zejména v živočišné výrobě a zemědělsko-potravinářském zpracování. „Kazachstán je zemědělským gigantem střední Asie. Jeho potenciál je obrovský. Její účast na veletrhu SOMMET DE L'ELEVAGE je samozřejmostí a jsem přesvědčen, že poskytne vystavovatelům řadu obchodních příležitostí a oboustranně výhodných partnerství," zdůraznil Benoît Delaloy, mezinárodní manažer veletrhu SOMMET v zemědělství. Podle Fabrice Berthona, generálního ředitele přehlídky, "tento ročník 2024 již vypadá velmi dobře. Vystavovatelé jsou téměř kompletní (96 % výstavní plochy je již rezervováno) a do začátku výstavy zbývají více než čtyři měsíce. Bude to výjimečná událost. V době, kdy zemědělství čelí velkým výzvám, naše akce vrhá světlo na řadu problémů, kterým čelí chovatelé hospodářských zvířat, jako je nahrazení současné generace zemědělců, mladí lidé začínající podnikat, kvalita života zemědělců, zlepšení příjmů, změna klimatu, welfare zvířat.

 Pastevectví má význam

Dalším tématem byl význam pastevectví v horských oblastech, tedy i tam, kde se bude Sommet kont – v Clermont Ferrand, které leží v Massif Central. O tématu mluvili Bruno DUFAYET, zemědělec a prezident APRAMAC (Sdružení pro podporu zemědělství Centrálního masivu) a Philippe CAHN, místopředseda pastevecké sítě Auvergne Rhône-Alpes. Pastevectví se týká faremních aktivit u všech zvířat, kdy se využívá extenzivní pastva na přírodních pastvinách. Ve |Francii je 5,5 milionu hektarů pastvin, z nichž 19 % je zemědělská půda a zbytek tvoří horské pastviny, letní pastviny a také pobřežní půda a abažiny v okolí Středozemního moře. Benefitem je udržování pastvin, dá se na nich vyrábět mléko, maso, sýry i vlna. Fixuje se tam dobře uhlík a rozšířila se i turistika v takových oblastech. V oblasti pastevectví hospodaří asi 60 000 farem s 22 % francouzských plemen a 250 000 zaměstnanci.

Také mechanizace

Laurent DE BUYER, ředitel AXEMA (Francouzská asociace výrobců zemědělských strojů) popisoval Trh se zemědělskými stroji. Mluvil o situace a výhledu a ptal se, zda bude rok 2024 rokem přeměn? V oblasti zemědělské mechanizace pracuje 600 firem různých velikostí s celkem 28 500 zaměstanců. V loňském roce byla francouzské zemědělská mechaniace schopna vyprodukovat 8,5 milionu eur. France je 3. evropským, a 8. světovým výrobcem strojů pro zemědělství. Přitom se 60 % výroby exportuje do zhruba 170 zemí, což činí Francii pátým největším exportérem zemědělské mechanizace. Jen vlastní zemědělská mechanizace v porovnání s Evropou (první) a světem (čtvrtí) vydělal trh 9,1 milion eur.

Po každém tématu byl věnován čas otázkám z pléna novinářů i z videokonference. Závěrečný projev přednesl Jacques CHAZALET, zemědělec a prezident SOMMET DE L'ELEVAGE.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down