25.09.2023 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třicátá jubilejní

Nejstarší středoevropská výstava koní Kůň 2023 určená všem příznivcům jezdeckého sportu, vozatajství, drezury a samotného chovu koní představilo svůj třicátý ročník. Představila se jednotlivá plemena koní, a to teplokrevná i osli. Všichni budou k vidění v předvedení na ruce při chovatelské přehlídce v dopoledních hodinách a pod sedlem či v zápřeži odpoledne.  Celkem bylo představeno 22 plemen koní a osli.

Kromě tradičního předvedení jízdní policie se představí i koně z národních hřebčínů působících na území České republiky – z Kladrub nad Labem, Písku a Tlumačova, ale i na Slovensku – Topolčianky.

Nedílnou součástí výstavy Kůň 2023 byla účast tuzemských i zahraniční firem z oboru. Nabízelo se veškeré zboží, výrobky a služby pro jezdce a chovatele i milovníky koní. K vidění byly přepravníky, kočáry, nabídka krmiv a doplňků, veterinární doplňky a odborná literatura. Vrcholem pátečního a sobotního programu výstavy vyla Večerní koňská galashow s audiovizuálními efekty a živou hudbou.

V pátek kolem 10. hodiny dopolední byla výstava zahájena a ještě před tím byli oceněni Ing. Václav Chaloupka, čtyřnásobný vítěz Velké pardubické za celoživotní práci v chovu koní. Cenu výstavy získala také SOŠ Kladruby nad Labem zastoupené ředitelem MVDr. Františkem Horákem a emeritním ředitelem Františkem Petříkem.  V dopoledních hodinách se představila plemena pura rasa espaňola, starokladrubští bělouši i vraníci, lipické koně z Topolčianek, fríské koně, čeští teplokrevníci, koně kinski, moravští teplokrevníci, shagya arabové, českomoravští belgici, slezský a český norik, haflingové, huculové, welsh ponyové, čeští sportovní koně, shetlandští pony, minihorses a oslové.

Odpoledne se v zápřeži představili starokladrubští bělouši, ale také moravští teplokrevníci či českomoravští belgičtí koně. Minihorses předvedli čtverylku v sulkách a ukázali svou sílu a zručnost. Welsh pony předvedli pod sedlem čtverylku šesti koní a své umění pod sedlem i na dlouhých opratích předvedli fríští koně. Ve čtyřech chladnokrevných spřeženích se předvedli dětští vozatajové, kteří vedli svá spřežení bravurně Fjordští koně se svými jezdci rozdělenými do dvou týmů po třech dokázali, že umí pushball. Vozataj Josef Kočovský ukázal své šestispřeží shetlandských pony.  Petr Doubek se svým lipicánem Dariem předvedl jeho kousky jako pozvánku na večerní show. Závěr odpoledního představení patřil oslíkům a Klubu chovatelů a přátel oslů, aby dokázali, že osli se dají využívat mnoha způsoby. 

Součástí pátečního odpoledního představení byl křest knihy nakladatelství Brázda, které zastupovali šéfredaktorka Petra Cvejnová, redaktorka Věra Pecharová a ředitel nakladatelství Martin Sedláček. Kmotrem knihy Chytře na skokové řady autorky Margarety Rizzo McKellyové byl emeritní ředitel Zemského hřebčince v Písku Karel Kratochvíle.

Starokladrubský bělouš

Starokladrubský hřebec 2566 Favory Risa XXXII

Kůň Kinski

Kůň kinski klisna Lady Moonlight Kinska

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down