04.03.2019 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trump a Jinping diskutovali o snížení sazeb

Zdá se, že v obchodní válce mezi Čínou a USA existuje pozitivní posun. To by mohlo znamenat, že sazby na zemědělské produkty budou sníženy. Zpravodajství společnosti Bloomberg uvádí, že většina nebo všechny americké tarify proti Číně (a naopak) budou pravděpodobně zrušeny. Americký prezident Donald Trump a čínský vůdce Xi Jinping se setkají, aby ukončili celoevropskou obchodní válku mezi jejich zeměmi.

Wall Street Journal oznámil, že obě strany jsou v závěrečné fázi jednání o dohodě, která by zahrnovala snižování čínských sazeb na řadu amerických zboží, pokud by Trumpova vláda odstranila rozsáhlé sankce vůči Pekingu.

Milióny za tarify

Obchodní válka začala na začátku července loňského roku, kdy americký prezident Donald Trump zavedl cla pro Čínu za její údajné nekalé obchodní praktiky. USA již platily cla na čínské výrobky ve výši 250 miliard dolarů a vyhrožovaly tarify za 267 miliard USD. Čína zase stanovila tarify na americké výrobky ve výši 110 miliard amerických dolarů a ohrožuje kvalitativní opatření, která by ovlivnila americké podniky působící v Číně.

Zasáhlo to farmáře

Američtí zemědělci byli postiženi odvetnými tarify z obchodní války mezi USA a Čínou. Čína uvalila poplatky od 5 % do 10 % na americké produkty celkem ve výši 60 miliard dolarů, které byly platné od 24. září 2018. Nové tarify Číny jsou přibližně na 5200 výrobků a zahrnují kakaový prášek a mraženou zeleninu, stejně jako chemické výrobky. Čína předtím platila celní tarify na sóju, kukuřici, pšenici, čirok a čerstvé ovoce, stejně jako na ořechy a některé mléčné výrobky. Peking uvalil těžké dovozní daně na americké vepřové produkty, které nyní přesahují 70 %.

Odnesla to také sója

Výsledkem obchodních sporů mezi USA a Čínou je rovněž pokles ceny amerických sójových bobů na nejnižší úroveň za deset let. Poptávka Číny po sóje je přitom vysoká a asi 65 % veškeré vývozu je určeno pro Čínu. Číňané začali tedy považovat za své hlavní dodavatele Brazílii a Argentinu.

Vzhledem k tomu, že cena sójových bobů v USA klesla během posledních několika měsíců kvůli slabší poptávce, začala Evropská unie nakupovat více sójových bobů ze Spojených států. V prvních čtyřech měsících hospodářského roku 2018/2019 se dovoz sójových bobů ze Spojených států do EU meziročně zvýšil o 112 %, což odpovídá 5 181 833 tun. Relativně nízká cena nebyla jedinou zato silnou motivací.

Nicméně v celosvětovém měřítku mají společnosti stále větší zájem o nákup udržitelnější sóji. Aby mohly tuto poptávku uspokojit, budou velké země vyrábějící sóju nakonec nuceny změnit svůj obchodní model.*

  1. března 2019

www.allaboutfeed.net

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down