17.03.2022 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tržní ceny obilí se uvolňují

Poté, co bylo v cenách obilí překonáno mnoho rekordů, se ceny na trhu s obilím trochu uvolňují. Tím končí velké cenové výkyvy, které v poslední době zachvátily obchodování. V poslední době je v sázce zejména bezpečnost dodávek obilí. Na této frontě je chvíle klidu, protože Egypt – jeden z největších dovozců pšenice na světě – obdrží v nadcházejících dnech značné množství pšenice.

 

Zvláštní je, že velká část pšenice pochází z Ruska a Ukrajiny, protože ruské sankce pro  omezení vývozu dosud nebyly zavedeny.Rusko bude také nadále dávat vývozní cla na pšenici, sladovnický ječmen a kukuřici. Putin chce, aby vývoz určitých produktů, včetně obilí, k určitým zákazníkům byl omezen nebo zastaven. Aby bylo možné toto Putinovo rozhodnutí uskutečnit, musí vláda sestavit seznamy zemí a produktů. Dokud se tak nestane, vývoz bude pokračovat.

Pro týden od 16. do 22. března je vývozní clo na pšenici stanoveno na 86,30 dolarů za tunu. To je o zlomek méně než daň z minulého týdne. Cena se vypočítá na základě vývozní orientační ceny ve výši 323,30 dolarů za tunu. To odpovídá převedeným 294 eur za tunu. Na sladovnický ječmen a kukuřici se ve srovnání s předchozími týdny vztahují vyšší vývozní cla.

 Přes Černé moře

Navzdory válce na Ukrajině Rusko vyvezlo v týdnu od 4. do 10. března asi 380 000 tun pšenice. Z toho 180 000 tun je určeno pro Turecko a 100 000 tun pro Egypt. Drtivá většina si zřejmě najde cestu přes Černé moře. Sezónní celkový vývoz ruské pšenice tak stoupá na 26,8 milionu tun.

 USDA reviduje vývozní množství pšenice

Americké ministerstvo zemědělství USDA ve své zprávě z minulého týdne, revidovalo vývozní množství pšenice z Ukrajiny a Ruska směrem dolů. Podle tohoto odhadu bude Rusko v této sezóně vyvážet 32 milionů tun, což je o 3 miliony tun méně, než se dříve očekávalo. Vývoz z Ukrajiny byl snížen o 4 miliony tun na 20 milionů tun.

 Největší vývozce EU

Na druhou stranu australský export bude vyšší o 2 miliony tun na 27,5 milionu tun. V současné době je Evropská unie zdaleka největším vývozcem v této sezóně s 37,5 miliony tun. Přibližně polovina z toho byla už vyvezena.

All About Feed

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down