Událost pro milovníky koní – Eurocheval 2023

Na závěr měsíce srpna se v Německu chovatelé a obdivovatelé koňské krásy vydávají do Offenburgu na veletrh Eurocheval. I v letošním roce měli návštěvníci areálu Offenburger Messe příležitost vidět zástupce různých koňských plemen, sledovat je při tréninku i práci, získat množství informací nebo koupit užitečné vybavení.

Veletrh Eurocheval je událostí, na kterou se do jihoněmeckého Offenburgu sjíždí chovatelé a obdivovatelé koní z řady zemí. V letošním roce měli vystavovatelé a návštěvníci k dispozici přibližně 10 tis. m2 výstavní plochy, na níž své stánky a prezentované zboží rozmístilo více než dvě stovky firem a chovatelé přivezli šest stovek koní, kteří se návštěvníkům předvedli nejenom v ukázkách tréninku, práce a sportovních výkonů, ale také při prezentacích v rámci středeční Pre-Night-Show a dvou GALA-Show. Při zahajovacího ceremoniálu – Pre-Night Show – představila své chovy a způsoby výcviku trojice hřebčínů – německý Haupt- und Landgestüt Marbach, švýcarský Nationalgestüt SNG a český Národní hřebčín Kladruby nad Labem. V jednotlivých vstupech byly k vidění ukázky tréninku pro amatérské i profesionální jezdce či vozataje, vč. prezentace studijních oborů, které nabízí v Marbachu, ale především krása a schopnosti koní při práci pod sedlem i v zápřahu. Vrcholem večera byla tzv. ESSA čtverylka, kde se prezentovala perfektní souhra majestátních koní a jejich jezdců a vozatajů.

Ukázky koní státních hřebčínů

Nejstarší fungující zemský hřebčín Haupt- und Landgestüt Marbach v Bádensku-Württembersku, jehož kořeny sahají do roku 1477, i v současnosti poskytuje připouštění vybranými hřebci různých plemen a věnuje udržování tzv. genových rezerv. Zejména se jedná o švarcvaldské chladnokrevníky (Schwarzwälder Kaltblut), starowürttembergské koně (Altwürttemberger), německé sportovní koně (Deutsches Sportpferd) a arabské plnokrevníky. Vedle nich se Pre-Night-Show účastnili též freibergští hřebci ze švýcarského národního hřebčína 'Haras national suisse' v Avenches. V současnosti bývá označován za typ lehkých chladnokrevných koní, případně těžkých teplokrevníků. A v reprezentaci Asociace evropských státních hřebčínů (European State Studs Association, ESSA) nemohli chybět ani zástupci České republiky – starokladrubští koně z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, jenž patří s rokem založení 1563 k nejstarším hřebčínům na světě. V roce 1995 byl kladrubský hřebčín včetně kmenového stáda starokladrubských koní černé a bílé barvy prohlášen kulturní památkou a v roce 2019 byla krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Plemeno na výstavišti reprezentovali Starokladrubští bělouši Generalissimus Represa XXXIV-21, Rudolfo Eredita V-40, Rudolfo Pastila V-57 a Generale Raggiera IX.

 Hlavním hostem bylo Švýcarsko

Veletrhu se se svými svěřenci zúčastnili členové Burgdorfer Pferdezuchtverein, tj. chovatelů burgdorfského chladnokrevníka, Schweizerische Freibergerverband (Švýcarského svazu chovatelů freiberských koní), Schweizerische Verband für Ponys und Kleinpferde (Švýcarské asociace pro poníky a malé koně) a Interessengemeinschaft für das Maultier (Zájmového sdružení chovatelů mul). Celkem bylo ve švýcarské delegaci k vidění 35 koní. Burgdorfer Pferdezuchtverein představil plemeno burgdorfských koní, resp. kříženců ardenských a freiberských koní, jejichž prostřednictvím se členové svazu snaží obnovit chov plemene středního až těžkého tažného koně, k jehož vyhynutí došlo v 60. letech minulého století. Schweizerische Freibergerverband představil freibergské koně jakožto poslední původní švýcarské plemeno koně, které se dnes chová v kategoriích Freiberger, Basisfreiberger a Urfreiberger. Schweizerische Verband für Ponys und Kleinpferde předvedl v Offenburgu výběr z 35 plemen koní, které v rámci svého působení zastřešuje, mezi nimi též shetlandské poníky, švýcarské sportovní poníky, velšské poníky, fjordské koně, ale také svým způsobem exotická plemena jako je aegidienberský mimochodník nebo curly horse. Muly, tedy křížence samce osla a samice koně, předvedli členové Interessengemeinschaft für das Maultier. Muly byly v celých Alpách nepostradatelné až do poloviny minulého století, ale v mnoha částech světa jsou na jejich chovu a využití závislí dodnes. To, co muly především odlišuje od „obyčejných“ koní, je mimořádná pevnost jejich konstituce, odolnost vůči nemocem a inteligence.

Vzdělávání i zkoušky z výkonu

Veletrh Eurocheval nabízel i školení a praktické ukázky tréninku či seminářů, a to nejenom o chovu koní, jejich zdraví a výživě, ale i např. o možnostech pojištění. Letos již podruhé proběhl parkurový turnaj až do třídy S*. V sobotu a neděli mohla mládež předvést své umění v drezuře a skocích na turnaji podpůrných skupin Svazu jezdeckého sportu jižního Bádenska (Fördergruppenturnier des Pferdesportverbandes Südbaden). V pátek a sobotu trvala výstava dokonce do pozdních večerních hodin s GALA-Show.

Ing. Anna Mikšovský Marcinková

Podrobněji v časopisu Náš chov 10/2023.*

Arabští plnokrevníci z Marbachu

Část prezentace švýcarských koní a mul na Pre-Nigh-Show

Yvonne Gutsche při semináři o bezpečném ježdění

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down