Ustájení telat v párech a ve skupinách

Řada studií potvrzuje, že telata ustájená v páru nebo ve skupinách jsou více socializovaná, lépe zvládají nové situace, rychleji se učí a snadněji se vyrovnávají se změnami stájového prostředí nebo managementu. Vzájemný kontakt mezi telaty však na druhé straně zvyšuje riziko šíření infekčních onemocnění a současně zvyšuje výskyt negativního chování, jako jsou křížové sání a potravní kompetice.

 

Párové a skupinové ustájení telat s ohledem na výskyt prvků chování (křížové sání a potravní kompetice), které negativně ovlivňují zdraví, úroveň welfare a růst ve své dvouleté studii analyzovala také specialistka Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha – Uhříněves, Ing. Gabriela Malá, Ph.D.

 

Křížové sání
Křížové sání

Metodika

Celkem 120 holštýnských telat, zařazených do pokusu, bylo bezprostředně po narození umístěno do individuálních kotců pod přístřeškem. Při dosažení 16 dnů věku zůstalo 48 telat ustájeno individuálně, stejný počet telat byl přemístěn do kotců po dvou kusech a zbývajících 24 telat bylo ustájeno ve skupinách po čtyřech zvířatech.

Denní krmná dávka v podobě šesti litrů mléka podávaného z kbelíků a ad libitního množství starteru byla pro všechna telata stejná. Shodné byly i podmínky napájení s ad libitním množstvím vody a rovněž i podestýlání. Telata ustájená v párech a ve skupinách neměla při krmení fixační zábrany. Všechna telata byla odstavena v 60 dnech věku.

Denní aktivitu výzkumnice zjišťovala u telat 21. den, 40. den a 60. den po narození kamerovým systémem se záznamovým zařízením prostoru přístřešku vyhodnocovaným ve 24hodinových časových periodách. Vedle toho u telat sledovala také porodní a odstavovou hmotnost. Jednou denně zaznamenávala i zdravotní ukazatele související s morbiditou telat během odchovu (průjem, kašel, výtok z očí, výtok z nosu a povislé uši). K vyhodnocení získaných dat využila programový balíček TIBCO Statistika (TIBCO Software Inc.).

 

Častým jevem skupinového ustájení je konkurence o mléko nebo starter
Častým jevem skupinového ustájení je konkurence o mléko nebo starter

Závěr

Ustájení telat v sociálním prostředí je náročnější na management odchovu z důvodu ztíženého sledování zdravotního stavu a příjmu mleziva a mléka, resp. mléčné krmné směsi, ale i zvýšeného výskytu křížového sání a vyššího rizika přenosu patogenů.

Základem úspěšného odchovu telat v páru nebo ve skupině je zvládnutý management napájení mlezivem, jež je předpokladem pro dosažení odpovídající úrovně kolostrální imunity telat. Neméně důležitá je odpovídající velikost kotce s dostatečnou vrstvou čisté, suché podestýlky, včetně důkladné sanitace kotce po každém použití. Růst, zdravotní stav i úroveň welfare jsou přímo závislé na velikosti skupiny, stejně jako na věkové i hmotnostní vyrovnanosti telat a způsobu a dávkování krmení.

Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down