V Bělé vyrostla nadčasová stáj

Osm měsíců je v provozu robotická produkční stáj společnosti DS Holding, a. s. Nadčasový kravín pro pět set dojnic a stovku telat holding vybudoval ve svém zemědělském areálu v Bělé u Staré Paky bez dotací za 150 milionů korun. Na vlastní oči jsme měli možnost vidět, že avizovaný záměr, vytvořit příjemné prostředí pro zvířata i ošetřující personál, se povedl dokonale.  

 

Společnost DS Holding, a. s., jejíž doménou je zejména dopravní a spediční činnost, ale i zemní a stavební práce, servis vozidel a prodej pohonných hmot, se již třináct let zabývá také zemědělskou výrobou. V jejím rámci holding se sídlem v Podkrkonoší má tři společnosti. Jednak DS Agro Libštát, s. r. o., v níž je soustředěna živočišná výroba, dále DS Agro Košťálov, s. r. o. se specializací na rostlinnou produkci a konečně DS Agro Energie, s. r. o., s provozem bioplynové stanice.

V rámci živočišné výroby holding momentálně provozuje dvě střediska, a to v Bělé, kde je produkční stáj s teletníkem pro telata do šesti měsíců věku, a dále v Košťálově, kde je odchovna jalovic.

Vybudovaná nová produkční stáj o rozměrech 150 x 50 metrů a výšce 15 metrů s ustájovací kapacitou pro 486 dojnic poskytla útočiště zvířatům z kravínů v Košťálově, Libštátu a Svojku. Vedle záměru vytvořit příjemné prostředí pro zvířata i ošetřující personál bylo sjednocením tří stád pod jednu střechu sledováno také snížení provozních nákladů. Úspora elektrické energie a pohonných hmot je v dnešní době více než vítaná. Současně se tím zjednodušila práce zootechniků, kteří mají celé stádo jako na dlani.

„S výstavbou samotné stavby jsme začali terénními úpravami v červnu 2020, ale o projektu jsme přemýšleli daleko dříve. Mimo jiné jsme museli vycházet i z toho, že o práci v zemědělství není zájem. Ať už z důvodu jeho nízké společenské prestiže, nebo skutečnosti, že se jedná o těžkou a náročnou práci. A tak jsme na zelené louce postavili kravín osazený technologiemi jako vystřiženými z vědecko-fantastického filmu. Většinu pracovních činností zastanou bezobslužné roboty. Například nainstalované dojicí automaty DeLaval VMS V300, které ošetřují, dojí a kontrolují zdravotní stav krávy po každém dojení. Podle mého názoru je systém dobrovolného dojení pro krávy nejšetrnější. Když je kráva spokojená, je spokojený i farmář. Tím, že jsou méně stresované, prodlužuje se jejich produktivní život, zlepšuje se plodnost a zvyšuje užitkovost. Ve stáji je i robotický přihrnovač krmiva, který se ve dvouhodinových intervalech stará o to, aby ve žlabu krávy měly krmení. Pod kontrolou máme i samotné krávy, a to díky obojku s čipem, který hlídá i jejich pohybovou aktivitu.  Pokud by například kráva ležela více, než je zdrávo, zootechnikům přijde upozornění do mobilního telefonu s přesnými informacemi o krávě a její aktuální pozici. A nejen to! Pokud je potřeba, krávu mohou na dálku ze stáda vyčlenit.  A to tak, že přes mobilní aplikaci odešlou konkrétní požadavek na selekční branky opatřené softwarem, který zadání zpracuje a krávu navede kam je potřeba. Tyto moderní technologie snižují závislost na pracovní síle, ale zároveň zvyšují atraktivitu oboru pro mladou generaci. Celá stáj je navržena tak, aby krávy měly co nejvíce prostoru a zaměstnanci měli příjemnější prostředí pro svou práci. Ani v dnešní přetechnizované době by se symbióza lidí se zvířaty neměla opomíjet," uvedl předseda představenstva Josef Chuchlík.

Více se dočtete v některém z aktuálních čísel časopisu Náš chov.*

 

Čtyři optické měřiče
mléka monitorují odchylky a abnormality v rychlosti průtoku, nádoji, vodivosti a příměsi krve
Některé krávy chodí k drbadlu i několikrát za den
Předseda představenstva Josef Chuchlík
Novostavba je v provozu osm měsíců
Komfortní ustájení pro bezmála pět set dojnic
Součástí kravína je individuální i skupinové ustájení pro telata

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down