17.11.2022 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Evropě se objevily nové případy vztekliny

Během října a listopadu byly v několika evropských zemích nahlášeny nové případy vztekliny. Vedle Francie, Maďarska, Rumunska a Moldavska byla nebezpečná nákaza potvrzena také na Slovensku v obci Jabloň v okrese Humenné.  

V případě Slovenska se jednalo o nakaženého jezevce nalezeného u slovenských hranic s Polskem a Ukrajinou, který vykazoval změny chování. Proto bylo zvíře odstřeleno a zasláno k laboratornímu vyšetření, které tak po sedmi letech potvrdilo na Slovensku vzteklinu.

Ve Francii se vzteklina potvrdila u čtyřletého psa umístěného do útulku na předměstí Paříže, který uhynul sedmý den po prvních příznacích. Vzhledem k tomu, že po celou infekční dobu byl pes izolovaný, žádná jiná zvířata v útulku se vzteklinou nenakazila. S největší pravděpodobností se jednalo o psa, který byl nelegálně dovezen z Maroka. Právě v Africe, ale také v Asii je vzteklina rozšířena nejvíce a importy nemocných zvířat z těchto oblastí jsou tak velmi rizikové.  

Vzteklina je onemocnění přenosné na všechny teplokrevné živočichy a přenáší se přímým kontaktem, nejčastěji pokousáním infikovaným zvířetem. Základním příznakem je změna chování zvířete, které je často agresivní, ztrácí plachost a je podrážděné.

Podle legislativy Evropské unie vzteklina patří mezi nebezpečné nákazy, které členské státy musí povinně hlásit. Poslední případ vztekliny na území České republiky byl zaznamenaný u lišky již před dvaceti roky. Vzhledem k příznivé nákazové situaci má ČR od roku 2004 status země prosté vztekliny.

Plošný monitoring vztekliny u lišek se dlouhodobě provádí na celém našem území. Podle odpovídající metodiky se vyšetřují čtyři lišky (nebo psíci mývalovití) z plochy o výměře 100 km², přičemž se upřednostňují zvířata uhynulá nebo utracená, případně ulovená. Do konce října letošního roku bylo vyšetřeno na vzteklinu bezmála 2300 lišek, ve všech případech s negativním výsledkem.

Nadále také platí povinnost do pěti dnů předvést k vyšetření veterinárním lékařem zvíře, které poranilo člověka. Za první pololetí roku 2022 se kvůli poranění člověka vyšetřilo více než 700 zvířat, žádné však nevykazovalo klinické příznaky onemocnění.

I s ohledem na aktuální nákazovou situaci v některých zemích Státní veterinární správa upozorňuje, že při přesunech psů a dalších vůči vzteklině vnímavých druhů zvířat je bezpodmínečně nutné dodržovat platné předpisy a zásady bezpečnosti, přičemž základem je očkování proti vzteklině.*

Plošný monitoring vztekliny u lišek se dlouhodobě provádí na celém našem území

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down