29.11.2022 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Evropě se zvyšuje riziko ptačí chřipky

Zvyšující se riziko šíření ptačí chřipky souvisí s podzimními migracemi volně žijících stěhovavých ptáků, kteří jsou přirozeným rezervoárem virů aviární influenzy a mohou se stát zdrojem nákazy pro chovanou drůbež i další ptáky. Během listopadu se nejvíce ohnisek ptačí chřipky objevilo v Maďarsku, ve Francii a v Itálii. Osm záchytů nebezpečné nákazy ohlásilo také sousední Německo. Jediným efektivním opařením snižujícím riziko přenosu ptačí chřipky do chovů, je důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti.

 

Z aktuálních údajů je zřejmé, že zejména na území západní a severozápadní Evropy nastalo období zvýšené cirkulace viru ptačí chřipky, které se začínají šířit také do střední Evropy. Zatímco v září bylo v chovech drůbeže v Evropě hlášeno 45 ohnisek a v říjnu 72, v tomto měsíci jejich počet  stoupl na 106 ohnisek. Během listopadu (od 1. do 28. 11.) se nejvíce ohnisek objevilo v Maďarsku, a to 42 případů, přičemž v říjnu zde nebylo žádné. Ve Francii bylo potvrzeno 27 ohnisek a v Itálii bylo aviární influenzou postiženo 18 chovů. Dosud bylo v průběhu roku v chovech drůbeže potvrzeno více než dva tisíce ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky, zejména subtypu H5N1 a dále H5N2 a H5N8. V rámci monitoringu volně žijících ptáků bylo téměř tři tisíce pozitivních případů a u ptáků chovaných v zajetí bylo potvrzeno již 201 ohnisek.

Na území České republiky bylo v letošním roce postupně vyhlášeno deset ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. První dvě ohniska byla potvrzena 3. ledna v malochovech drůbeže v Bojanovicích na Znojemsku a v Blažimi na Lounsku. Postupně přibylo osm dalších ohnisek, která se nacházela v malochovech i v komerčních velkochovech. Poslední ohnisko v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji bylo potvrzeno 14. dubna. Od května 2022 má Česká republika status země prosté, bez výskytu této nákazy.*

 

Nejčastějším zdrojem viru aviární influenzy na našem území jsou kachny divoké
Mapa aktuálního výskytu ptačí chřipky v Evropě

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down