V listopadu rozdávali v Hannoveru zlaté medaile

Na veletrhu EuroTier se do soutěže o nejlepší inovativní výrobky přihlásilo 251 produktů 167 firem a nakonec bylo odbornou porotou v rámci živočišné výroby uděleno jednadvacet stříbrných a čtyři zlaté medaile. Nezávislá odborná komise jmenovaná DLG (německá zemědělská společnost) stanovila vítěze Innovation Award na základě přísných kritérií. Které z exponátů tedy získaly zlato?

Tablet pomáhá

Tablet PiggyCheck jednoduše váží prasata v kotci tak, že ho na ně chovatel zamíří a vlastně vyfotografuje, a tak může zvířata dobře třídit. Do databáze výrobku se postupně nahrává mnoho dat, včetně údajů zjištěných později na jatkách. Na základě těchto informací se může chovatel rozhodnout změnit například systém krmení nebo dokonce genetiku vykrmovaných prasat. Za tento produkt získala zlatou medaili firma Meier Brakenberg.

Správně zakrýt siláž

Firma Wasserbauer GmbH se prezetovala systém Wicky – automatizovaný krycí systém pro siláže ve žlabech, za něž získala zlatou medaili EuroTieru. Plachta na siláži se díky Wicky odvíjí rychle a zakrývá siláž jednoduše pouhým stisknutím tlačítka. Řidič traktoru nebo krmného vozu má u sebe dálkové ovládání, kterým Wicky jednoduše obsluhuje. Wicky se umístí nahoru na plachtu, kterou pak balí či rozbaluje po celé šířce. Systém nevyžaduje žádnou složitou montáž a je napájen pomocí dobíjecích baterií. Patentovaná modulární konstrukce umožňuje využít Wicky pro běžné šířky žlabů, přičemž jednotlivé moduly mají šířku 0,4 m a mohou se odebrat nebo přidat podle šířky žlabu.

Ušní známka pro život

Další zlato získala rakouská firma Smartbow GmbH za inteligentní ušní známku. Eartag Life může být použita pro úřední identifikaci i pro účely sledování zdraví v reálném čase. Jednotlivá zvířata se dají identifikovat pomocí integrovaných LED diod i ve velkých skupinách a dokonce i na pastvě. Zásobování senzorů energií je dostatečné a vydrží několik let.

Jak telata pijí?

Systém pro odhalení zdravotního stavu telat (Smart Calf Systém) přivezla firma Förster-Technik. Změny v chování při pití a snížený příjem tekutin bývají prvními příznaky onemocnění telat a často se objevují před jakýmikoliv jinými vizuálně identifikovatelnými příznaky. Je však obtížné, a to zejména na velkých farmách, odhalit tyto projevy, zvláště když se ještě střídá personál. Moduly systému (Smart Drink Station, Smart Neckband – obojek, a Smart Water Station) nabízí možnost komplexního sledování telat nepřetržitě po celý den a přímo pozorovat, jak přijímají mléčnou krmnou směs a vodu. Jako první systém má také pracovní postup Workflow s LED displejem na inteligentním obojku. Po ukončení jakékoliv práce s telaty se pak může tlačítkem na obojku zvířete přepnout do jiného modulu.*

Podrobnějí v týdeníku Zemědělec, časopisu Náš chov  a Krmivářství (1/2017).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *