V Německu a Itálii je mor i v chovech

I přes všechna ochranná opatření se virus afrického moru prasat dostal na přelomu května a června přes celé Německo k jeho západní hranici. Tentokrát se však nejednalo o nález pozitivního divočáka, ale o malý venkovní chov o pětatřiceti prasatech. Asi o tři týdny později pak byly zjištěny dva pozitivní kusy v komerčním chovu prasat v regionu Lazio, kde bylo všech přibližně tisíc zvířat okamžitě utraceno.

 

Ani v červenci se Německo neubránilo průniků viru AMP do dalších komerčních chovů. Poblíž východní hranice se objevily dvě pozitivní záhumenkové farmy a dva větší komerční chovy o počtu 300 a 4000 prasat.
Potvrzené případy na západě Německa, kde se africký mor prasat objevil v chovu blízko německo-francouzských hranic, jsou však varováním nejen pro Francii, ale už i pro Nizozemsko. Pouhých 20 kilometrů od jeho hranic byl totiž mor potvrzen v chovu s téměř 300 prasnicemi. Protože v desetikilometrové rizikové zóně, která byla kolem ohniska pozitivního chovu stanovena, se nachází 296 chovů s celkovou produkcí 195 000 prasat ročně, existuje velké riziko, že se virus bude dále šířit v chovech!

Po tom, co se před dvěma měsíci v oblasti Říma objevili divoká prasata pozitivní na africký mor prasat, se měsíc na to objevila zpráva, která potvrzovala první pozitivní chov v Itálii. Konkrétně se jednalo o komerční farmu v regionu Lazio, kde byly zjištěny dvě pozitivní zvířata. Všech přibližně tisíc zvířat z celého chovu bylo okamžitě utraceno. Celkem se tak kvůli africkému moru prasat v Itálii porazilo přes devět tisíc prasat, přičemž více než osm tisíc jich šlo na porážku z preventivních důvodů. Totiž po tom, co se na severu Itálie objevil na počátku roku AMP, se nad rámec běžných opatření preventivně depopulovaly všechny chovy s nedostatečnou biosekuritou, v jejichž blízkosti byli nalezeni pozitivní divočáci.
Africký mor prasat se dál šíří i v těsném sousedství našich hranic. Na německé straně je to šest kilometrů a v Polsku ještě o dva kilometry méně, kde byl pozitivní zastřelený divočák. A dalších případů přibývá! I přes vyhlášení pásma intenzivního lovu v severních Čechách je riziko zavlečení AMP na naše území obrovské.
Určitou nadějí může být první vakcína proti africkému moru prasat, která se před prázdninami objevila na trhu. Ve spolupráci s USDA ji vyvinuly veterinární laboratoře ve Vietnamu.  Imunita navozená vakcínou trvá až šest měsíců. Zatím se ale neví, kdy bude Vietnam schopen zahájit masivní výrobu vakcíny, aby se mohla exportovat do celého světa.*

Zdroj: swineweb.com

Zdroj: Pig333.com

 

Za hlavního přenašeče viru AMP v Evropě vědci považují divoká prasata

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down