V Ústrašicích se stále testuje drůbež

Státní podnik Mezinárodní testování drůbeže v Ústrašicích se zabývá kontrolou užitkovosti a vedením ústřední evidence drůbeže. Kapacitou, která odpovídá jednorázovému zástavu okolo 40 tisíc kusů hrabavé a vodní drůbeže, jihočeská testovací stanice patří k největším svého typu v Evropě.

 

Na úvod je třeba říci, že zmiňovaná mezinárodní testovací stanice,  která od roku 1971 sloužila jako revizní stanice drůbeže, byla součástí tehdejšího Státního plemenářského podniku Praha, koncern. K jejímu přejmenování na Mezinárodní testování drůbeže, s. p., Ústrašice došlo po privatizaci v roce 1992.

Prováděná kontrola užitkovosti zahrnuje výkonnostní zkoušky finálních hybridů a rodičovské testy masných typů slepic a husí. U krůt a kachen to jsou pouze výkrmové testy finálních hybridů. U nosnic ustájených v klecových technologiích a na podestýlce se provádějí snáškové testy.

„Spolupracujeme se všemi světovými šlechtitelskými firmami – u masných typů slepic jsou to šlechtitelské společnosti Aviagen Ltd., Cobb Europe, Ltd., či Hubbard.  U nosných typů slepic to jsou například Hendrix Genetics, Lohmann Tierzucht GmbH, Hy-line či Tetra Bábolna Kfc. Z firem zabývajících se šlechtěním kachen to jsou například anglická Cherry Halley nebo francouzská Grimaud Fréres. U husí je to zejména německá společnost Eskildsen. Pokud jde o krůty, jedná se o produkty šlechtitelských firem British United Turkeys (B. U. T.) a Hybrid. Z produkce domácího šlechtění testujeme nosné typy slepic ze dvou šlechtitelských chovů (Avigen, s. r. o., Žabčice, Líheň Studenec, s. r. o.), dále produkty dvou šlechtitelských chovů kachen (Kachní farma Strkov,  Sebol, s. r. o.) a husy ze šlechtitelského chovu v Byňově (Rybářství Nové Hrady, s. r. o.).  Pro firmy, které se zabývají produkcí různých krmných doplňků pro drůbež, například enzymů, aminokyselin či probiotik, provádíme výživářské testy, které následně využívají k registraci. Pro potřeby testace provozujeme také malou porážku (s kapacitou 800 kuřat denně, 400 kachen, 150 hus, 100 krůt) a výrobnu pokusných krmných směsí,“ uvedl ředitel státního podniku Mezinárodní testování drůbeže, Ústrašice Ing. Vlastislav Machander, Ph.D.*

Více se dočtete v některém z aktuálních čísel časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down