13.05.2014 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Žernově mají kozy tradici

Již více než deset let se u nás zvyšují početní stavy koz. Jestliže ještě v roce 2000 bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 2234 kusů, loni to bylo o více než dva tisíce koz více. Na jejich celkovém počtu 4244 kusů v kontrole užitkovosti se s více než osmdesáti procenty podílejí obě naše národní plemena – bílá a hnědá krátkosrstá koza. Podle posledních údajů Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR se více chovají bílé kozy, které jsou v porovnání s 1126 kusy hnědých přibližně na dvojnásobných počtech. Na navyšování stavů početně méně zastoupeného plemene koz má velkou zásluhu i Zemědělské družstvo Žernov, které ve šlechtitelském chovu eviduje asi sedmdesátihlavé stádo.

K uvedenému východočeskému podniku je třeba v úvodu říci, že na Náchodsku, v těsném sousedství Babiččina údolí obhospodařuje 900 ha zemědělské půdy, z níž je 150 ha trvalých travních porostů.  Živočišnou výrobu reprezentuje chov skotu českého strakatého plemene, který doplňuje již zmiňovaný chov hnědých krátkosrstých koz.

Kozy jsou na farmě ZD Žernov již  od roku 1991. Nejprve zde však chovali bílé  krátkosrsté kozy, k nimž postupně přibylo ještě stádo hnědých krátkosrstých koz.

„Protože jsme měli poměrně dost neprokázaných původů, respektive meziplemenných kříženců, kteří jen tak mimochodem mají v porovnání s čistokrevnými vrstevníky lepší užitkovost, a chtěli jsme produkovat plemenný materiál, museli jsme se specializovat na jedno plemeno. Vyhrály to hnědé kozy a od roku 2000 máme uznaný šlechtitelský chov. Každý rok vyprodukujeme okolo pěti kusů plemenných kozlíků a 25 až 30 koziček od elitních matek, z nichž jich asi třetinu necháváme do chovu a zbývajících 15 až 20 na podzim prodáme,“ uvedl předseda představenstva ZD Žernov  Milan Domáň.

Kozy jsou celoročně ustájené v bývalém kravínu, který navazuje na  travnatý výběh o výměře asi 1,5 ha, kam se stádo dvakrát denně pouští napást. Základní stádo momentálně tvoří 50 kusů dojených koz s příslušným počtem kůzlat, dále 15 koziček z odchovu a dva plemenní kozlové reprezentující linie Otelo a Poldi.

„Kozy neselektujeme podle rohatosti, protože poptávka je po rohatých i bezrohých zvířatech. Podle mých zkušeností jsou však rohatá zvířata konstitučně pevnější. Při upřednostňování rohatých plemeníků jsme ještě před pár lety neměli ve stádu hermafrodita. Momentálně využíváme bezrohé kozly, kteří jsou prověřeni na mléčnou alelu alfa S1 kaseinu,“ vysvětlil Milan Domáň.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Nerozumím této aktivitě je absolutně zavádějící.Pravdou je,že toto družstvo se hlavně specializuje na výrobu paliva na biostanici v Olešnici.Vlastníkem je jakási ABIOGAS s.r.o
    Má dva jednatele pana Janečka a pana Dománě.Takže kukuřice a kukuřice plundrují pronajaté pozemky vlastníků!!!Jediným hnojením je odpad z biovky!Vlastníkům dávají směšných 2000kč za hektar ročně!!ZD Žernov také předsedá akciové společnosti Navita..což je bývalá bramborárna v Olešnici.Nemylte se nepěstují pro ni ani brambor,ale pobírají měsíční odměny za jakési vedení společnosti!Opět ve vedení je pan Domáň!Jak smutné hospodaření se svěřenou půdou...a jaký výsměch všem vlastníkům půdy!Tímto nechci napadat jen smutně konstatovat jak sobeckost a nenažranost určitých lidí plundruje půdu,která tu po staletí sloužila generacím poctivých sedláků!Mnoho lidí hodnotí tyto družstva jako ty,kdo statečně odolávají a vlastníci půdy mohou být rádi,že se jim tito obětaví lidé starají o pozemky, na které berou ještě unijní dotace!Podvod a lež a hra hráčů,kteří na to mají žaludek!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down