03.08.2016 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve znamení mléka

Oslava Světového dne mléka pořádaná Ministerstvem zemědělství, Českomoravským svazem mlékárenským, Agrární komorou ČR, Českým komitétem Mezinárodní mlékařské federace, Ústavem mléka, tuků a kosmetiky VŠCHT Praha a Sekcí pro mléko při Potravinářské komoře ČR se konala v Kutné Hoře.

Podle předsedy Českomoravské společnosti mlékárenské Jiřího Kopáčka spotřeba mléka a mléčných výrobků roste: „V roce 2015 v České republice dosáhla rekordu 242,3 kilogramu mléka v mléčném ekvivalentu, bez másla, což je meziroční nárůst o 2,5 procenta. To představuje sice nejvyšší spotřebu ze zemí střední a východní Evropy, problémem ale je, že 42,6 procenta tuzemské spotřeby se kryje výrobky z dovozu. Přitom nejde o speciality, ale většinou o produkty, které umíme vyrobit v Čechách v daleko lepší kvalitě,“ komentoval Kopáček.
Podle jeho slov  český spotřebitel vypije v průměru 60,5 kilogramu mléka, zhruba čtyři procenta této spotřeby jsou přitom kryta dovozem. „U smetan zkonzumujeme 5,4 kilogramu, ale 15 procent je z dovozu. Jogurtů spotřebujeme o půl kilogramu více - 10,1 kilogramu a 16 procent je z dovozu. Spotřeba másla představovala 5,5 kilogramu, ale 43 procent je z exportu. U sýrů a tvarohu spotřeba představuje 16,9 kilogramu, EU má průměr 17,7 kilogramu, ale 51 procent je z dovozu,“ upozornil Kopáček a zdůraznil, že tento poměr není vůbec v pořádku.*

Více si přečtete v červencovém čísle časopisu Farmář

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down