Evropská komise 17. února 2020 oznámila investici 101,2 milionu eur do nejnovějších projektů v rámci programu LIFE pro životní prostředí a změnu klimatu. Financování podpoří deset rozsáhlých projektů v oblasti životního prostředí a klimatu v devíti členských státech a pomůže přechodu Evropy k udržitelnému hospodářství a neutrální klimatické situaci. Tyto projekty připravili na Kypru, v Estonsku, Francii, Řecku, Irsku, Lotyšsku, na Slovensku, v Česku a Španělsku.
Výkonný místopředseda Evropské komise Frans Timmermans uvedl: „Evropská zelená dohoda se týká zlepšení pohody a prosperity našich občanů a zároveň ochrany přírody a klimatu. Projekty LIFE hrají mnoho let důležitou roli a mají velký dopad. Díky dnešní investici ve výši 100 milionů eur pomůžeme zachovat vzácná přírodní stanoviště, udržet čistý vzduch a snížit znečištění a mnoha jezer a řek v Evropě.“ Komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius uvedl: „Integrované projekty LIFE umožňují orgánům členských států, aby skutečně změnily životní prostředí a životy lidí. Projekty pomohou členským státům chránit přírodu, zlepšovat kvalitu ovzduší a vody a ekologičtější ekonomiku.“ Integrované projekty zlepšují kvalitu života občanů tím, že pomáhají členským státům dodržovat právní předpisy EU v šesti oblastech: příroda, voda, vzduch, odpad, zmírňování změny klimatu a přizpůsobení se změně klimatu. Rozsáhlé projekty podpoří evropskou zelenou dohodu a ambice EU stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě.
Dopady projektů
Ochrana přírody: Projekty pomohou v Estonsku, Irsku a na Kypru chránit přírodu a zlepšit správu chráněných území Natura 2000. Budou přínosem pro les, zemědělskou půdu, pastviny, pobřežní oblasti a rašeliniště atd. Tato stanoviště také slouží k pohlcení uhlíku.
Odpadové hospodářství: Projekt v Řecku sníží množství komunálního odpadu ukládaného na skládky.
Kvalita ovzduší: Projekt pomůže Slovensku při zlepšování kvality ovzduší. Přínosem bude také pro Česko s podobnými problémy s kvalitou ovzduší. Obzvláště problematické jsou částice ze spalování tuhých paliv pro vytápění domácností a emise oxidů dusíku z dopravy. Budou podporována opatření, jako je podpora méně znečišťujících druhů dopravy a nahrazování neefektivních starých kotlů.
Voda: Projekty budou chránit a zlepšovat kvalitu vody v řekách a jezerech v Irsku a Lotyšsku.
Přizpůsobení se změně klimatu: Projekty budou napomáhat přizpůsobení se změně klimatu ve Španělsku a ve Francii pomocí přírodních řešení.
Udržitelné finance: Projekt ve Francii pomůže přinést zelené finanční produkty.
Zdroj: AG-Press.eu, E-platform for European journalists, ledna 2020*