30.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv sanitace chovného prostředí na zdraví telat

Dodržování zoohygieny chovného prostředí je jedno ze základních preventivních opatření proti průjmovým infekcím v odchovu telat. Vhodné postupy sanitace (čištění, mytí a dezinfekce) ustájení pro telata a její pravidelnost jsou rozhodující pro přerušení přenosu patogenů a tím i snížení rizika výskytu průjmů u telat. Dobře zavedený hygienický management v kombinaci s dalšími opatřeními biologické bezpečnosti může omezit přenos patogenů, a tím udržet telata zdravá.  

 

Ve stájích s kontinuálním provozem je použití některých dezinfekčních přípravků kvůli stálé přítomnosti telata omezeno, čímž se snižuje účinnost preventivní dezinfekce. Navíc i samotný proces čištění a dezinfekce vyvolává u ustájených telat stres, a kromě toho i významně negativně ovlivňuje mikroklima chovného prostředí (vysoká relativní vlhkosti vzduchu a podestýlky).

V poslední době se proto během odchovu telat začínají stále více používat práškové a vysoušecí dezinfekční přípravky, které se mohou aplikovat za přítomnosti zvířat. Při jejich používání dochází v chovném prostředí ke snížení relativní vlhkosti a zlepšení kvality vzduchu v důsledku snížení obsahu čpavku a sirovodíku. Protože jsou nasákavé, při aplikaci na podlahu vysušují podestýlku. Tím efektivně likvidují koliformní a další patogenní bakterie, čímž významně snižují infekční tlak prostředí. Vysušením ničí také mouchy a hmyz v larválních stádiích a regulují tak jejich počet v chovném prostředí.

Na trhu se v současnosti nabízí celá řada práškových dezinfekčních a vysoušecích přípravků, které se liší složením, barvou, velikostí balení, ale především cenou. Konkrétní výsledky s použitím práškových dezinfekčních přípravků při odchovu telat uvádí ve svém článku Ing. Gabriela Malá, Ph.D., a kol. (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha –Uhříněves), který vychází v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down