Vsadili na krávy a udělali dobře

Kukučínov – poľnohospodárske družstvo je podnik s klasickou zemědělskou výrobou, které hospodaří na jižním Slovensku v okrese Levice na 1240 ha zemědělské půdy. Družstvo z Nitranského okresu podřizuje veškerou svou činnost potřebám živočišné výroby, konkrétně chovu holštýnského skotu za účelem produkce mléka. Podle managementu uvedeného podniku je mléko aktuálně jednou z mála zemědělských komodit, kterou lze dobře zpeněžit. Zbývá tak snad jen doplnit, že chovatelé aktuálně dodají do Levické mlékárny, a. s., okolo 7600 litrů mléka denně za cenu 43 eurocentů za litr.

Ludovít Saróka, Ing. Libor Motyčka a Ing. Zoltán Cibula (zleva)
Ludovít Saróka, Ing. Libor Motyčka a Ing. Zoltán Cibula (zleva)

 

Kukučínov – poľnohospodárske družstvo se v živočišné výrobě specializuje na chov holštýnského skotu. S průměrnou užitkovostí blížící se dvanácti tisícům kilogramů mléka za laktaci se farma v Kukučínově pohybuje mezi patnácti nejlepšími holštýnskými chovy na Slovensku, přičemž momentálně se řadí na jedenácté místo.

„Když jsem před dvaceti roky nastoupil do družstva, užitkovost zde byla na úrovni okolo pěti tisíc kilogramů mléka. V té době jsem si vzhledem k podmínkám dával za cíl navýšit užitkovost na osm tisíc kilogramů. Ani ve snu by mne nenapadlo, že budeme v top patnáctce nejlepších holštýnských chovů na Slovenku. Průměrná užitkovost stáda na farmě v Kukučínově odpovídá 12 tisícům kilogramů mléka za laktaci se složkami 3,85 % tuku a 3,29 % bílkovin. Aktuálně vykazujeme 35 litrů mléka na dojenou a 31,4 litru na ustájenou dojnici.

A pokud bych měl říci, co přispělo k tomuto progresu, tak z mého pohledu to bylo provzdušnění stájí, zkvalitnění výživy a maximální snaha o to, aby zvířata měla maximální komfort,“ odpověděl na otázku při naší návštěvě zootechnik podniku Ludovít Saróka.

Zrekonstruované stáje poskytují zvířatům požadované pohodlí
Zrekonstruované stáje poskytují zvířatům požadované pohodlí

 

Šlechtitelský chov

V evidenci zemědělského podniku v Kukučínově je celkem 580 kusů holštýnského skotu, z toho je 240 dojnic, 55 telat do tří měsíců věku, přibližně stejný počet starších telat, 110 jalovic, 30 vysokobřezích jalovic a konečně 120 býků ve výkrmu. Býky zde vykrmují 18 až 19 měsíců do jatečné hmotnosti 650 kg a zpeněžují je aktuálně za cenu 2,2 eura za kilogram.

Farma s chovem holštýnských krav v Kukučínově je již dva roky držitelem statusu šlechtitelský chov.

„Když jsme začínali, nakoupili jsme pětadvacet vysokobřezích holštýnských jalovic v Německu. Byla to úplně jiná zvířata, než na jaká jsme byli zvyklí. A tak musím touto cestou poděkovat zejména Ing. Liborovi Motyčkovi ze společnosti NTG AGRI, s. r. o. Zvláště na začátku nám poskytl užitečné rady ohledně výživy, problematiky zdravých končetin a paznehtů a konečně také podmínek ustájení. Již více než dvacet let je naším poradcem pro chov skotu. Podařilo se nám vybudovat stádo s velmi slušnou užitkovostí, což ale neznamená, že bychom nemohli být ještě lepší,“ navázal předseda zemědělského družstva Kukučínov Ing. Zoltán Cibula.

V horkých letních dnech se krávy u žlabů sprchují
V horkých letních dnech se krávy u žlabů sprchují

 

Když je produkce mléka prioritou

„Dojit, dojit a dojit“ – to je filozofie managementu podniku Kukučínov – poľnohospodárske družstvo. Na Slovensku je totiž mléko aktuálně jednou z mála zemědělských komodit, kterou lze dobře zpeněžit. Přes odbytové družstvo mléka Levice chovatelé aktuálně dodají do Levické mlékárny, a. s., okolo 7600 litrů mléka denně.

„Ze zootechnického pohledu bychom se měli snažit efektivně využít genetický potenciál zvířat. Přes reprodukci, krmivovou základnu a ustájení zabezpečit zvířatům jen ty nejlepší podmínky. Sice nemáme nové stáje ani nevyužíváme nejmodernější technologie, ale vydařenými rekonstrukcemi staveb se nám daří náš záměr naplňovat. U krav mám devět lidí, z toho čtyři dojičky, které chodí na tři směny, dále po jednom ve funkci krmiče, stájníka, obsluhy zajišťující návoz krmení a vyvážení hnoje, hlídače plus člověka, který se stará o telata. S potěšením mohu konstatovat, že všichni pracovníci v živočišné výrobě, kteří jsou místní nebo z blízkého okolí, dělají pro náš záměr maximum možného,“ navázal dále zootechnik.

Na farmě v Kukučínově se krávy dojí třikrát denně
Na farmě v Kukučínově se krávy dojí třikrát denně

Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down