18.07.2016 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Východiska z mléčné krize

Výkyvy v cenách mléka jsou odrazem vývoje mezi nabídkou a poptávkou této komodity na trhu a pravidelně se opakují. Tržní mechanismus farmáři samozřejmě neovlivní, mohou se však na krizový scénář připravit. V rozhovoru pro týdeník Zemědělec výživářský poradce Ing. Petr Brabenec vyjmenoval kroky, které napomohou zlepšit ekonomiku na mléčných farmách.

 

Dlouhodobý pokles ceny mléka, která se dostala i pod hranici 6 Kč/litr, nutí chovatele hledat rezervy. Lze se na opakující se cenové výkyvy připravit?

Je třeba si uvědomit, že ekonomická perioda krav se počítá řádově v rocích. Například po pěti až sedmi letech se projeví opatření v oblasti genetiky, úroveň odchovu telat a jalovic můžeme posoudit za dva až tři roky, ekonomiku reprodukce lze zhodnotit již za rok, efekt využití technologických prvků se v ekonomice projeví po pěti a více letech, zhodnocení kvality objemných krmiv, a to s ohledem na produkci, má roční periodu stejně jako kvalita krmné dávky ve vztahu k  brakaci krav. Farmář, co se snaží řešit nedostatky jen v době, kdy spadne cena mléka, okamžitě nepocítí efekt přijatých opatření. Řada farem se posunula k ekonomickému profitu právě v období krize, protože farmáři si více všímali nedostatků a hledali možné rezervy. Když je cena dobrá, nic je k tomu netlačí.

 

Čeho by se farmáři měli zásadně vyvarovat?

V žádném případě by neměli snižovat produkci. Jen vysoká produkce mléka je předpokladem ekonomického profitu mléčných farem, protože napomáhá „ředit“ fixní náklady. Při mléčné krizi by byla chyba šetřit na úkor užitkovosti. Například si na farmě naplánují úsporu 18 korun. Přijatými opatřeními dojde k propadu užitkovosti dejme tomu ze 30 na 27 litrů na dojenou krávu, což dělá při ceně 6 Kč za litr také 18 Kč. Protože fixní náklady na litr mléka se nemění, řádově se pohybují mezi 3,50 až 4 korunami, při uvedeném desetiprocentním snížení produkce se o stejný procentuální podíl navýší odpisové náklady, což v uvedeném příkladu zatíží ekonomiku o 9,45 až 10,80 Kč.*

Více se dočtete v některém z aktuálních čísel týdeníku Zemědělec

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down