16.03.2023 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výhled krmivářského průmyslu EU

Po turbulentním roce 2022 se značným geopolitickým napětím a vysokými vstupními náklady se Alexander Döring, generální tajemník Evropské federace výrobců krmiv (FEFAC), dívá na to, co může být v roce 2023 pro toto odvětví „na skladě“.

Globální rallye obilí byla zapříčiněna válkou na Ukrajině, což vedlo k šokům v dodavatelském řetězci a další volatilitě na trzích s obilím. Trasy solidarity EU a dohoda smíšeného poradního výboru OSN o Společném výboru pro Černé moře pomohly tento otřes částečně zmírnit. FEFAC však očekává, že nejistota na trhu bude pokračovat i v příštím roce.

Členové FEFAC také očekávají v nadcházejícím roce další tlak na trh v důsledku rostoucí konkurence bioenergetického sektoru pro tradiční druhotné produkty, biometanizace cukrovarských řízků, živočišných tuků, pšeničných otrub a dalších krmných surovin bohatých na vlákninu, například kvůli vysokým nákladům na sušení a ambicióznímu cíli růstu EU snížit svou energetickou závislost na Rusku.

Nařízení EU o odlesňování

Na začátku prosince 2022 dosáhly orgány EU předběžné dohody o nařízení EU o odlesňování. Víme, že součástí dohody je vypracování prováděcích pokynů pro konkrétní komodity ze strany Evropské komise, což jsme velmi podpořili. Společně s našimi partnery v dodavatelském řetězci sóji máme stále mnoho praktických otázek týkajících se specifických požadavků na prokazování shody.

V nadcházejícím roce můžeme očekávat, že se zapojíme do dalších technických diskusí, abychom měli jasněji. Budeme i nadále spolupracovat s našimi partnery v řetězci a orgány EU a vnitrostátními orgány, abychom dosáhli „proveditelných" výsledků, které zabrání narušení stávajícího dodavatelského řetězce.

Mezitím jsme začali postupovat s přezkumem pokynů FEFAC pro získávání sóji v polovině období, což opět předvídá požadavky trhu. V roce 2023 bychom měli mít k dispozici modernizovanou verzi, kde je „sója bez konverze" klíčovou referencí pro vlastníky systémů. Doufejme, že to pomůže podpořit tržní uznání certifikovaného používání sóji jako prostředku k zajištění udržitelného získávání zdrojů.

Nové šlechtitelské techniky

Průmysl také netrpělivě očekává příchod dlouho očekávaného návrhu EU o nových genomických technikách (NGT), který se očekává v roce 2023. Evropské odvětví výroby krmiv podporuje používání NGT, aby zvýšilo potenciál výroby rostlinných bílkovin v EU.

Zainteresované strany obecně označily legislativu GMO za nevhodnou pro daný účel s novými inovacemi v oblasti šlechtění rostlin. Debata o tom, jak nás návrh NGT posune kupředu, však zůstane kontroverzní.

 Oběhová krmiva

Očekává se, že ve třetím čtvrtletí roku 2023 Komise předloží přelomový návrh týkající se udržitelných potravinových systémů. Jako součást hodnotového řetězce živočišné výroby si musíme být vědomi toho, že tento návrh může přinést nové regulační výzvy. Spotřeba živočišných produktů je zde velmi na vážkách. FEFAC bude pokračovat ve svém úsilí o umístění oběhového krmiva jako součásti řešení.

  1. kongres FEFAC, který se bude konat ve švédském Ystadu dne 15. června 2023, se zaměřuje na úlohu oběhového krmiva pro podporu odolnosti a udržitelnosti systémů produkce potravin v EU.

FEFAC bude rovněž usilovat o regulační posouzení společného návrhu pokynů FEFAC a COPA/COGECA o označování zelených krmiv, které by měly zákazníkům z oblasti chovu hospodářských zvířat a akvakultury poskytnout informace o vědeckém posouzení dopadu na životní prostředí.

Zdroj: Feednavigator

Zkrácený překlad Josef Svoboda

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down