Výkonnou genetiku je třeba nakrmit

Zemědělský podnik Zemos Křenov, s. r. o., hospodaří na Svitavsku na výměře 1400 ha zemědělské půdy. Rostlinnou výrobu má postavenou na produkci tržních plodin zastoupených ozimou pšenicí, sladovnickým ječmenem a řepkou. Základem živočišné výroby je chov prasat. Pro efektivní produkci vepřového masa museli chovatelé zmiňovaného podniku z Pardubického kraje přistoupit k celé řadě opatření, a to včetně repopulace chovu. S pořízením výkonnější genetiky bylo však třeba zapracovat na výživě prasnic, která je klíčovým faktorem ovlivňujícím využití genetického potenciálu.

Jak již bylo řečeno v úvodu, páteří živočišné výroby podniku, který vznikl v roce 1993 privatizací části státního statku Moravská Třebová a v sezóně dává pracovní příležitost jednadvaceti zaměstnancům, je chov prasat. Doplňkovou disciplínu pak představuje chov skotu bez tržní produkce mléka v počtu devadesáti krav základního stáda.

Základní segment agrárního sektoru v Zemosu Křenov momentálně reprezentuje 280 prasnic hybridní kombinace Topigs 40, dále 1200 selat v předvýkrmu a 2200 výkrmových prasat.

„Prasata mají v podniku tradici. Ještě do roku 2002 tady byl rozmnožovací chov se 450 prasnicemi za účelem produkce prasniček F1 generace, tj. BU x L. Z důvodu nízké užitkovosti prasnic, která se pohybovala pod dvaceti odchovanými selaty, a neudržitelného zdraví v chovu jsme v roce 2013 přistoupili k repopulaci. Ještě předtím jsme však kompletně zrekonstruovali celý provoz, tj. porodnu a haly pro kategorii předvýkrmu a výkrmová prasata. Po modernizaci provozu jsme jednotlivé kategorie prasat rozmístili do tří středisek. V Rudné máme porodnu prasnic, předvýkrm je v Křenově a výkrmové kapacity v Dlouhé Loučce. Pokud jde o naskladněnou genetiku, přiklonili jsme se k hybridní kombinaci Topigs, kterou jsme si již vyzkoušeli. Prasnice Topigs 20 jsme ale nahradili  kombinací Topigs 40. Výkonnější genetika má však vyšší nároky na výživu, kterou řešíme ve spolupráci s firmou Fides Agro, s. r. o., respektive s jejím oblastním výživářským poradcem Ing. Jaromírem Rosenbergem,“ uvedl jednatel společnosti Martin Ivánek.*

Více se dočtete  v dubnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down