16.01.2024 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava Náš chovatel po osmnácté

Na středočeské výstavě králíků, drůbeže a holubů, která na sklonku druhého lednového týdne otevřela sezonu na výstavišti v Lysé nad Labem, bylo předvedeno více než 2600 zvířat.  Mezi chovatelskou i laickou veřejností je o uvedenou krajskou akci nazvanou Náš chovatel velký zájem. A to zejména z důvodu speciálních klubových výstav, v jejichž rámci bývají předvedena především plemena holubů a drůbeže v nebývale širokém počtu barevných rázů a kresebných kombinací. Součástí letošní dvoudenní akce pro zájmové chovatele drobných zvířat byla i celostátní výstava poštovních holubů.  

Výstavu Náš chovatel 2024, která proběhla od 12. do 13. ledna, uspořádalo Výstaviště Lysá nad Labem ve spolupráci s Krajským koordinačním aktivem Středočeského kraje. Na jejím osmnáctém ročníku bylo předvedeno přes dva tisíce šest set zvířat v zastoupení pětačtyřiceti plemen holubů, sedmačtyřiceti plemen králíků a šestatřiceti plemen hrabavé a vodní drůbeže.

Počtem dominovali holubi

V hale C byla nejpočetněji zastoupena expozice holubů, kterou reprezentovalo pětačtyřicet plemen. Spolu se 434 „pošťáky“ předvedenými v hale B v rámci speciální celostátní výstavy, na jejímž uspořádání se podílelo 30 oblastních spolků Českomoravského svazu chovatelů poštovních holubů, bylo k vidění celkem 1600 ptáků. Tomuto velmi slušnému vzorku velkou měrou přispěly také speciální klubové výstavy národních plemen pražských krátkozobých rejdičů a českých voláčů sivých, stejně jako speciální výstava holubů gigantů.

Slezský voláč červený bělouš, 97 b, holubice
Slezský voláč červený bělouš, 97 b, holubice
Vídeňský slepičák černý, 97 b, čestná cena -současný představitel plemene
Vídeňský slepičák černý, 97 b, čestná cena -současný představitel plemene
Gigant modrý ve strakaté kresbě, 96 b. šampion klubu
Gigant modrý ve strakaté kresbě, 96 b. šampion klubu

V expozici králíků mohli návštěvníci obdivovat 840 zvířat, která reprezentovala slušný vzorek sedmačtyřiceti u nás chovaných plemen králíků, a to nejen velkých, středních a malých, ale také zakrslých plemen s normální srstí i krátkosrstých. Z našich sedmi národních plemen králíků chyběli jen moravští bílí hnědoocí, zastoupeni tak byli moravští modří, čeští strakáči, čeští albíni, čeští červení králíci, čeští luštiči a čeští černopesíkatí.

Český červený
Český červený
Český černopesíkatý
Český černopesíkatý
Český strakáč černý
Český strakáč černý

V poslední chovatelské disciplíně bylo předvedeno jen 207 hrabavých a vrubozobých ptáků. Z toho bylo 21 kusů v zastoupení obou národních plemen husí a tří plemen kachen, dále sedmi perliček ve dvou barevných rázech a třiceti plemen slepic. Skupinu slepic zastupovala pouze střední a lehká plemena nebo plemena se zvláštními znaky, a to i ve zdrobnělé verzi doplněné o původní zakrslá plemena.

Cemanská slepice, kohout
Cemanská slepice, kohout
Velsumka šedá oranžová
Velsumka šedá oranžová
Pižmovka divoká, kačer
Pižmovka divoká, kačer

Ocenění v tradiční soutěži má mezi chovateli prestiž

Tradiční součástí krajské výstavy Náš chovatel je soutěž organizací ze všech středočeských okresů. Podle zavedených pravidel se vyhlašovaly nejlepší organizace nejen v základních chovatelských disciplínách, respektive v kategorii drůbeže, holubů a králíků, ale i okres, který v celkovém součtu získal nejvíce bodů.

V kategorii králíků se na prvním místě umístili chovatelé organizací z okresu Praha – východ, kteří za své exponáty od posuzovatelů nasbírali celkem 2291,5 bodu. Jen o 1,5 bodu méně měli chovatelé reprezentující okres Mělník, kteří tak dosáhli na druhé místo. Trojici nejlepších pak se 2289,5 bodu uzavírali králíkáři z Příbramska.

V kategorii drůbeže dominovali chovatelé z okresu Kolín, kteří nasbírali 1700 bodů. S 1128 body je následovali chovatelé z Nymburka a dále Benešova, kteří měli v celkovém součtu o deset bodů méně a obsadili pomyslnou třetí příčku.

V chovatelské disciplíně věnované holubům si se 2286 body nejlépe vedli chovatelé okresu Nymburk. Zbývající pozice si rozdělili chovatelé z Mělníka se 2 267 body a Kolína, kteří na kolegy z nymburského okresu ztráceli 28 bodů. *    

Konečně celkovým vítězem meziokresní soutěže se stali chovatelé okresu Kolín, následovaní kolegy z Příbrami a Mělníka.   

Ocenění zástupci středočeské soutěže chovatelů s představiteli státní správy
Ocenění zástupci středočeské soutěže chovatelů s představiteli státní správy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down