20.06.2023 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z výzev se stávají příležitosti 

Výroční konference Alltech ONE se koná v Lexingtonu ve státě Kentucky, domově společnosti, již téměř 40 let. V roce 2023 však Alltech přináší myšlenky a inspiraci svým zákazníkům a partnerům po celém světě. V Budapešti za účasti partnerů, pracovníků a novinářů z východní Evropy se 22. až 23. května uskutečnila první zastávka. Do Evropy přiletěli speakeři ze zámoří včetně prezidenta společnosti Dr. Marka Lyonse.

Riziko pandemií – lidských, ptačí chřipky, afrického moru prasat, geopolitická situace, válka na Ukrajině, potřeby a přání konzumentů, potravinová politika, digitalizace a umělá inteligence, trvalá udržitelnost, klimatické změny, emise … to je ještě neúplný výčet globálních výzev současného světa, které mají mimo jiné bezprostřední vliv na zemědělství a výrobu potravin. Zemědělsko-potravinářské společenství se snaží vytvořit zdravý a udržitelný potravinový systém, čelí geopolitickému napětí, ekonomickým nejistotám, měnícím se spotřebitelským trendům a samozřejmě klimatickým změnám. Tyto překážky však také představují globální příležitost pro zemědělství, aby využilo svou historii inovací a vědy a našlo řešení pro spolupráci, která udrží odvětví v popředí změn.

Tento vzrušující potenciál utvářet budoucnost byl do hloubky prozkoumán – několik desítek evropských lídrů v oblasti zemědělství pomohly zahájit historicky první Alltech ONE World Tour v Budapešti. Akce nabídla příležitosti k jednání s předními odborníky na globální i regionální trendy v zemědělství.

Konference ONE zdůraznila zásadní roli středoevropských zemědělských výrobců při řešení problémů v oblasti klimatu a dodávek potravin na celém světě a význam spolupráce a inovací při hledání udržitelných řešení. Geopolitický konflikt v regionu způsobil narušení dodavatelského řetězce a rostoucí náklady na energie. „Uprostřed těchto nejistot jsou jiskřičkami naděje úrodná půda v regionu a silné zemědělské dědictví.  Ty mohou zažehnout a transformovat zemědělsko-potravinářskou komunitu,“ řekl Dr. Mark Lyons, prezident a generální ředitel společnosti Alltech, ve svém úvodním projevu.

Cyklické zemědělství

Mark Lyons dále řekl: „Využíváme toho, že Alltech působí ve 120 zemích, a dokážeme propojit to, co děláme. Od půdy, plodin až po zvířata, což tvoří jeden cyklus. To je budoucnost zemědělství. Je to holistický pohled na výzvy, kterým čelíme a je zásadní pro vytváření řešení udržitelnosti. Jde o propojený systém. „Když přemýšlíme o emisích skleníkových plynů, musíme myslet také na zachycování uhlíku, což je pro naše odvětví obrovská příležitost sehrát roli při snižování vlivu na klima.

Můžeme zvrátit negativní dopady zemědělství a vytvořit pozitivní přínos pro lidi, zvířata, plodiny a půdu, vzduch a vodu,“ pronesl Mark Lyons.

Výživa také hraje zásadní roli v udržitelnosti. Potraviny jsou jedinou nejsilnější pákou k optimalizaci lidského zdraví a udržitelnosti životního prostředí na Zemi, uvedla v roce 2019 komise EAT-Lancet. Ve skutečnosti, kdyby se zemědělský průmysl zaměřil na strategie účinnosti krmiv a růstu a strategie řízení sekvestrace uhlíku na pastvinách, mohla snížit skleníkové plyny o více než 50 %.

I když se výzvy udržitelnosti mohou v jednotlivých regionech mírně lišit, ústředním tématem je cíl zlepšit výkonnost rostlin a zvířat a zároveň snížit dopad na životní prostředí.

Rozvoj společnosti

Společnost Alltech věří, že zemědělství má největší potenciál pozitivně utvářet budoucnost naší planety. V roce 2019 oznámila svůj účel Working Together for a Planet of Plenty™ a svou vizi vytvořit svět hojnosti, kde mohou vzkvétat lidé, zvířata a rostliny.

„Účel společnosti Alltech Planet of Plenty je podpořit její růst,“ řekl Lyons a oznámil tři nové akvizice, které jsou strategicky zaměřeny na rozvoj a posílení společného úsilí v oblasti mikrobiologie, udržitelnosti, ale také v rozvoji odvětví akvakultury Alltechu.

Více v Našem chovu 7/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down