Zemědělsko-potravinářský sektor EU (COPA COGECA) podpořil 20. července zveřejněný návrh Evropské komise „šetřit plynem pro bezpečnou zimu“, který zdůrazňuje zásadní význam evropského potravinového řetězce a potřebu bezpečných dodávek plynu k udržení potravinové bezpečnosti.
Asociace zemědělsko-potravinového řetězce Copa-Cogeca, primární zpracovatelé potravin (PFP), a FoodDrinkEurope vyzvaly členské státy, aby naslouchaly doporučení komise, aby uznaly zemědělsko-potravinový řetězec jako kritické odvětví ve svých národních plánech pro mimořádné situace v kontextu Ruská invaze na Ukrajinu.
Jakékoli narušení dodávek plynu by mělo dopad na dostupnost zemědělských komodit a bránilo by výrobcům potravin a krmiv pracovat na plnou kapacitu. To by mělo dopad na dostupnost potravin dodávaných spotřebitelům a krmiva pro zvířata s rizikem jejich nedostatku.
Pekka Pesonen, generální tajemník Copa-Cogeca, řekl: „Za poslední rok dramaticky vzrostly náklady na elektřinu, zemní plyn, hnojiva, pohonné hmoty a externí pracovní sílu, což má již nyní vážný dopad na evropské zemědělce a zemědělce. Zemědělsko-potravinářský sektor EU jako celek. Tyto stávající obtíže by se ještě zhoršily přidělováním plynu, což by mělo další dopad na dostupnost a cenovou dostupnost potravin a krmiv. Dnešní sdělení vysílá jasný vzkaz členským státům: dejte zemědělsko-potravinářskému odvětví přednostní přístup k dodávkám plynu, hned za domácnostmi a nemocnicemi.
Huuber Scheres, prezident PFP, vypíchl následující: „Primární zpracovatelé potravin jsou vysoce závislí na plynu. Pokud nebudou upřednostněny v případě přidělování plynu, některé závody nemusí být schopny pokračovat v provozu, což vede k plýtvání surovinami podléhajícími zkáze a tlaku na dostupnost a ceny velkého množství produktů, jak potravinářských, tak základních nepotravinářských produktů."
Dirk Jacobs, generální ředitel FoodDrinkEurope, k tomu také dodal: „ Výrobci potravin a nápojů zpracovávají zemědělské komodity nepřetržitým procesem, který je neslučitelný s přístupem „stop-and-go“. Jakékoli přerušení dodávek plynu by mohlo mít významný dopad na celkový objem potravin a krmiv, které lze vyrobit. Je dobře, že Evropská komise uznává strategickou roli, kterou hraje zemědělsko-potravinářský dodavatelský řetězec v EU. Jsme přesvědčeni, že členské státy její rady přijmou.“
Organizace zemědělsko-potravinářského sektoru jsou i nadále odhodlány spolupracovat na udržení spolehlivých dodávek potravin spotřebitelům v Evropě i mimo ni a jsou připraveny pokračovat v dialogu s institucemi EU o sledování vývoje trhu a situace v oblasti dodávek energie.*