Zákaz používání oxidu zinečnatého v EU bude možná přezkoumán

Proces zákazu používání oxidu zinečnatého u selat v Evropské unii by mohl být přerušen, protože počáteční stanovisko může být podrobeno přezkoumání. Cesta k zákazu oxidu zinečnatého (ZnO) se stane dlouhou a klikatou, protože první kroky k němu narazily na protesty a odpor.

Nejenže různé organizace např. v Dánsku a Velké Británii kritizovaly ideu, která představila budoucnost ZnO v chovu prasat, ale terčem kritiky je také formální postup.

ZnO poškozuje životní prostředí
Hodnocení vlivu oxidu zinečnatého (ZnO) bylo na pořadu dne v prosinci 2016. Výbor pro veterinární léčivé přípravky (CVMP), součást Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), zkoumal tehdy aditiva se ZnO poté, co na jejich škodlivost pro životní prostředí poukázaly Francie a Nizozemsko. Výbor dospěl k závěru, že „celkový přínos výrobku pro prevenci průjmu u prasat nepřeváží rizika, která má pro životní prostředí.“
Tento názor CVPM je konečný a bude odeslán jako doporučení evropské komisi. Tento orgán bude muset učinit konečné rozhodnutí a pravděpodobně podpoří názor CVMP.

Žádost o přezkoumání
V dopise z tohoto měsíce (leden 2017) EMA uvedla, že přišly celkem čtyři žádosti společností o přezkoumání názoru CVPM (jsou to aniMedica, Huvepharma, DSM a Provim) a dále také dvanácti evropských veterinárních společností např. ze Španělska, Portugalska, Itálie, České republiky, Polska a Dánska.
Společnosti žádaly o podrobné přezkoumání odůvodnění zákazu ZnO. V dopise od EMA stojí mimo jiné: „Po obdržení důvodů pro přezkoumání, zváží CVMP, zda by její stanovisko mělo být revidováno.“

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down