Zákaz přemísťování prasat stále platí

V souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Frýdlantsku Státní veterinární správa připomíná chovatelům prasat nutnost dodržovat opatření omezující přemísťování domácích prasat do pásem, kde byla přijata mimořádná veterinární opatření. Podmínky upravující přemísťování domácích prasat z území bez výskytu AMP do uzavřeného pásma II jsou v platnosti již od 21. prosince loňského roku. Přesto se v poslední době vyskytlo několik případů porušení tohoto nařízení, čímž se chovatelé vystavili správnímu řízení a udělení pokuty.

Na základě platných nařízení vydaných loni koncem prosince se zakazuje přemísťovat domácí prasata do takzvaného uzavřeného pásma II s jedinou výjimkou, a to převozu zvířat na jatky. To platí i pro uzavřené pásmo I, kde však může místně příslušná krajská veterinární správa na základě předchozí žádosti chovatele povolit výjimku z tohoto zákazu. A to formou veterinárního osvědčení k přemístění chovaných prasat z hospodářství mimo uzavřené pásmo na jiné hospodářství v uzavřeném pásmu I. Bez uvedeného veterinárního osvědčení nelze přemístění prasat realizovat.

Uzavřené pásmo II je oblast o výměře bezmála 200 km² (28 katastrálních území) odkud pochází všechny dosavadní nálezy uhynulých divočáků, u nichž byla potvrzena nákaza africkým morem prasat. Na toto pásmo navazuje jižním směrem uzavřené pásmo I, které zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km². V obou pásmech je lov prasat divokých umožněn pouze proškoleným lovcům. Každý ulovený, ale i nalezený divočák se povinně odesílá do Státního veterinárního ústavu k laboratornímu vyšetření na AMP. V rámci monitoringu a ve snaze minimalizovat riziko zavlečení nákazy afrického moru prasat do chovu prasat domácích se vyplácí odměna za uloveného a nalezeného divočáka.

Od počátku výskytu nákazy na začátku prosince loňského roku byl africký mor prasat potvrzen u osmi uhynulých a jednoho uloveného prasete divokého. To je potvrzuje, že se nákaza v populaci volně žijících prasat ve Frýdlantském výběžku stále vyskytuje. Státní veterinární správa proto opakovaně apeluje zejména na myslivce a chovatele domácích prasat, aby dodržovali platná opatření a zásady biologické bezpečnosti.*

 

Podmínky upravující přemísťování domácích prasat z území bez výskytu AMP do uzavřeného pásma II jsou v platnosti již od 21. prosince loňského roku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down