Zaprahujete selektivně?

Selektivním zaprahováním krav můžete snížit spotřebu antibiotik, protože jimi zaprahujete jen některé krávy a nesmíte je používat rutinně plošně. Nicméně selektivní zaprahování není určeno pro každý chov.  Správné zaprahování, využití specifické strategii selektivního zaprahování se využívá k tomu, aby se zabránilo léčbě každé krávy antibiotiky.

Může poskytnout cílenější přístup a uvážlivější používání antibiotik, aniž by bylo ohroženo budoucí zdraví nebo užitkovost dojnic. Programy identifikují dvě kategorie kra, a to krávy způsobilé k léčbě antibiotiky a s použitím  sealů. (vnitřní a vnější strukové zátky), aby se zabránilo průniku patogenů do mléčné žlázy. Druhou skupinou jsou krávy ošetřené jen sealy.

Pozor na antibiotika

O uvážlivém používání antibiotik při zaprahování by měli chovatelé přemýšlet i proto, že rostou obavy veřejnosti z používání antibiotik v zemědělství. Antimikrobiální rezistence je skutečným problémem v humánní a veterinární medicíně. Živočišná výroba proto musí udělat vše, co je v jejích silách, aby omezila používání antibiotik, aniž by to mělo dopad na zdraví a dobré životní podmínky zvířat. Velmi důležitá je péči o dojnice v období zaprahování, ale i v době stání na sucho i po porodu tak, aby zavedení selektivního zaprahování nevedlo ke zhoršení zdraví mléčné žlázy stáda zejména a poklesu užitkovosti.

Co nejlepší hygiena

V chovu je nezbytné zajistit optimální hygienu ustájení na dobu zaprahování a stání na sucho a dokonalou zoohygienu v době porodu. Nesmí se zapomínat na správné krmení dojnic v daných obdobích a na úpravu krmné dávky při zaprahování, stání na sucho a po porodu.

Zaprahovat selektivně

Plošné ošetření dojnic rutinně antibiotiky je považováno za nepřijatelnou praxi.  Selektivní zaprahování krav lze na farmě zavést a sníží spotřebu antibiotik, pokud je zoohygiena na dobré úrovni. Strukové zátky (sealy) jsou užitečným nástrojem ke snížení pravděpodobnosti infekce čtvrtě, která je při zaprahování zdravá, v období stání na sucho by se tak měl snížit výskyt mastitid v příští laktaci, aniž byste museli používat antibiotika. Prevence nových infekcí mléčné žlázy způsobených bakteriemi z vnějšího prostředí v období stání na sucho je nezbytná, protože se mohou po otelení stát klinickými případy. Prevencí kromě strukové zátky je dokonalá čistota ustájení.

Podrobněji v časopisu Náš chov 10/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down