16.06.2020 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelená dohoda bude prováděna na místní úrovni

Evropský výbor regionů vytvořil novou pracovní skupinu, která má zajistit, aby města a regiony mohly nastartovat Zelenou dohodu pro Evropu prostřednictvím konkrétních projektů a přímého financování místních a regionálních orgánů.
Tvoří ji 13 zástupců zvolených na místní nebo regionální úrovni a jejím cílem je zajistit, aby města a regiony EU byly přímo zapojeny do vytváření, provádění a hodnocení četných iniciativ v rámci Zelené dohody pro Evropu, což je strategie EU pro udržitelný růst v zájmu dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

Prostřednictvím balíčku EU pro oživení a Zelené dohody pro Evropu se musí posílit a financovat města a regiony, aby si vytvořily odolnost a vzpamatovaly se z krize způsobené onemocněním covid-19. Pracovní skupina zahajuje svou činnost ve chvíli, kdy Evropská komise předložila nový nástroj na podporu oživení ve výši 750 miliard eur a posílila části navrhovaného dlouhodobého rozpočtu na období 2021–2027 ve výši 1 100 miliard eur, které souvisejí s klimatem. Nyní je potřeba schválení členskými státy EU a Evropským parlamentem.

Cílem pracovní skupiny pro provádění Zelené dohody na místní úrovni je zajistit, aby se Zelená dohoda pro Evropu a strategie EU na podporu oživení objevily v projektech a přímém financování místních a regionálních orgánů. K prioritním spisům pracovní skupiny nyní patří: evropský právní rámec pro klima a klimatický pakt, Fond pro spravedlivou transformaci, nová průmyslová strategie pro Evropu, čisté ovzduší a voda, vodík, nový akční plán pro oběhové hospodářství, biologická rozmanitost a lesy.

Pracovní skupina je složena ze 13 členů všech šesti komisí a všech šesti politických skupin v evropském výboru regionů:

Juan Espadas (ES/SES), starosta města Sevilla (předseda), Roby Biwer (LU/SES), člen zastupitelstva obce Bettembourg, Manuela Bora (IT/SES), členka zastupitelstva a rady regionu Marche, Isabelle Boudineau (FR/SES), region Nová Akvitánie,  místopředsedkyně pro evropské a mezinárodní záležitosti, Vincent Chauvet (FR/Renew Europe), starosta města Autun (departement Saône-et-Loire), József Kóbor (HU/EA), člen zastupitelstva města Pécs, Markku Markkula (FI/ELS), člen zastupitelstva města Espoo, Michael Murphy (IE/ELS), člen rady hrabství Tipperary, Ricardo Rio (PT/ELS), starosta obce Braga, Tjisse Stelpstra (NL/EKR), člen rady provincie Drenthe, Mirja Vehkaperä (FI/Renew Europe), členka rady města Oulu, Bernd Voß (DE/Zelení), poslanec zemského sněmu spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, Hanna Zdanowska (PL/ELS), primátorka města Łódź.

Pracovní skupina se bude pravidelně scházet a předávat podklady pro plenární zasedání Evropského výboru regionů, počínaje příštím plenárním zasedáním ve dnech 1. a 2. července. na němž se bude diskutovat o tématu Regiony a města za ekologické oživení. Proběhnou také další dvě diskuse: jedna o budoucím víceletém finančním rámci v souvislosti s oživením po krizi způsobené koronavirem,  a druhá o hospodářských aspektech oživení po pandemii covid-19.

Do působnosti Zelené dohody pro Evropu spadají tyto oblasti: udržitelná energetika, oběhové hospodářství, čistá doprava, příroda a biologická rozmanitost, potraviny a zemědělství, ekologické financování.

Podle tiskové zprávy, Brusel 16. června 2020

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down