Zemědělství nové generace: inovace na veletrhu EuroTier

Tlak na mléčné farmy na globální úrovni nebyl nikdy vyšší. Pramení z rostoucích nákladů na energii a krmiva spojených s extrémními povětrnostními podmínkami a nedostatkem zdrojů, jakož i rostoucím nedostatkem kvalifikované pracovní síly. K tomu se přidávají nové požadavky a povinnosti specifické pro jednotlivé země, aby se snížila uhlíková stopa zemědělství a emise dusíku. GEA bude na letošním veletrhu EuroTier v Hannoveru předvádět, jak mohou mléčné farmy implementovat správnou strategii pomocí automatizovaných procesů dojení a krmení, využití kejdy a hnoje a digitálních řešení.

GEA poprvé představí autonomního podávacího robota GEA DairyFeed 4500 s nejmodernější senzorovou technologií Dále nové řešení pro ekologické hospodaření s hnojem ve spolupráci s norskou agrotechnologickou společností N2 Applied. Může snížit celkové emise skleníkových plynů v zemědělském podniku až o 30 %. GEA také oznamuje další inovace. Rotační dojírna DairyRotor T8600 bude prvním konvenčním dojicím systémem GEA s digitálními systémy, s novou generací řídicích jednotek dojení GEA DairyMilk M6750. Ty jsou napojeny na systém řízení stád GEA DairyNet a nabízejí komplexní digitální služby. GEA Autory je nová funkce, která automaticky zasušuje krávy, bude také  k dispozici pro konvenční dojicí systémy.

Hnojiva obohacené dusíkem šetrné k životnímu prostředí

Na veletrhu EuroTier představí GEA společně s norskou agrotechnologickou společností N2 Applied nové řešení pro zpracování hnoje. Systém přeměňuje kejdu z chovu hospodářských zvířat na hnojivo šetrné k životnímu prostředí. Pomocí plazmové technologie je hnůj obohacen dusíkem ze vzduchu. Současně se snižuje pH bez přidání chemikálií, což snižuje emise amoniaku o 95 % a emise metanu ze skladování a rozmetání hnoje. Konečný produkt poskytuje zemědělcům nákladově efektivní, udržitelné hnojivo, které zvyšuje průměrný výnos plodiny až o 40 %. To může snížit celkové emise skleníkových plynů v chovu hospodářských zvířat až o 30 %. Další výhodou je, že proces eliminuje typický zápach hnoje. Systém je zabudován do kontejneru a pracuje automaticky, lze jej vzdáleně monitorovat a snadno integrovat do stávající infrastruktury farmy.

Nová generace řízení GEA DairyMilk M6750

S GEA DairyMilk M6750 společnost se představí nová generace řídicích jednotek pro konvenční dojení. Nové řídicí jednotky jsou vybaveny nejmodernější technologií senzorů a správou dat v reálném čase. Díky komplexní síti a připojení GEA DairyNet lze zobrazit aktuální data, klíčové údaje o dojení a prostřednictvím vzdáleného přístupu provádět servisní a údržbářské práce, jakož i komplexní monitorování systému. Uživatelské rozhraní je založeno na jazykově neutrálním konceptu s intuitivním ovládáním. Na terminálu u dojicího stroje se používají čtyři světelné plochy různé barvy, které indikují stav probíhajícího procesu dojení/čištění i alarmy. Modulární konstrukce produktu umožňuje farmám zvolit rozsah funkcí individuálně. Další funkce lze později snadno dodatečně namontovat. Díky souvisejícímu softwaru a hardwaru plug & play lze systém konfigurovat a instalovat rychleji, což vede k úspoře času a nákladů během instalace a uvedení do provozu. Uvedení GEA DairyMilk M6750 na trh se bude zpočátku vztahovat na novou karuselovou dojírnu T8600 a stávající T8900. Dodatečné vybavení pro všechny ostatní konvenční dojicí systémy GEA bude postupně k dispozici po celém světě souběžně s dostupností GEA DairyNet.

Nová rotační dojírna GEA DairyRotor

S novým DairyRotor T8600 představuje GEA první konvenční dojicí systém GEA, jehož komponenty a procesy jsou digitálně propojeny. To umožňuje budoucí generace řídicích jednotek dojení DairyMilk M6750 a její připojení k síti GEA DairyNet. Tato síť umožňuje rozsáhlé služby v reálném čase a prostřednictvím vzdáleného přístupu. Denní údržbu systému a drobný servis lze také provádět na novém GEA DairyRotor T8600 během dojení bez přerušení procesu. Modernizovaná, modulární konstrukce dojicího systému a jeho komponent znamená, že farmy mohou snadno využít budoucích upgradů softwaru a hardwaru. Modulární konstrukce navíc výrazně zvyšuje pohodlí při instalaci a údržbě pro prodejce a servisní techniky. Nová externí rotační dojírna je flexibilní s 28 až 120 dojicími místy a je vhodná pro každou farmu. Může být použita pro farmy po celém světě se systémem založeným na stájích i pastvinách. Funkce druhého kola umožňuje opětovnou kontrolu jednotlivých zvířat na kruhu, i když probíhající proces dojení celého stáda probíhá nepřetržitě. V závislosti na uspořádání instalace nabízí T8600 také komplexní balíček vybavení pro ekonomické dojení pro jednu osobu. Vstupní prostor, který lze nastavit podle velikosti krávy, a štíhlý design dojicího stání mají pozitivní vliv na pohodlí zvířat a bezpečnou a rychlou výměnu dojnic.

Předem sestavené balíčky obsahují všechny potřebné komponenty pro každé dojicí stání. To zkracuje dobu instalace, stejně a odpad na místě. Nový GEA DairyRotor T8600 bude k dispozici na evropském trhu od prvního čtvrtletí roku 2024.

Příklad přírody: zasušení krav pomocí GEA AutoDry

GEA Autory je nová funkce pro farmy používající konvenční dojicí systémy, která šetrně a efektivně připravuje krávy na zaprahnutí, bude k dispozici od listopadu 2022. Správce stáda může aktivovat funkci u jednotlivých zvířat prostřednictvím softwaru asi deset dní před zaprahnutím. AutoDry pak automaticky zahájí snímání dojicího stroje po dosažení určitého cílového množství mléka. Pomocí patentovaného algoritmu je pak snímán dříve den za dnem, čímž se přirozeně snižuje produkce mléka. Tento typ zaprahování je také spojen s jemnou regresí mléčné žlázy, což má pozitivní vliv na následnou laktaci. Terénní studie provedené Institutem Thünen, Univerzitou v Bonnu a Wageningenskou univerzitou ukazují, že zdraví a pohodu zvířat lze udržet přirozeným zaprahnutím. Celkové riziko mastitidy je sníženo a použití antibiotik může být drasticky minimalizováno. Kromě úspor nákladů je tento typ méně náročný na pracovní sílu ve srovnání s běžnými opatřeními: Restriktivní krmení nebo specifické dojení pak již nejsou nutné.

Podle tiskové zprávy GEA

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down