Akciová společnost ZEVAS Vraclav patří k podnikům s klasickou zemědělskou výrobou. V rámci živočišné výroby se společnost se sídlem nedaleko Vysokého Mýta v okrese Ústí nad Orlicí zabývá produkcí mléka a vepřového masa. Co se výkrmu prasat týká, chovatelé dodají na porážku dvanáct a půl tisíce prasat za rok. Zhruba před dvěma měsíci zde dokončili rekonstrukci výkrmových hal s celkovou kapacitou pro 4500 zástavových selat se záměrem optimalizovat produkci. Dílčí výsledky naznačují, že náhrada systému tekutého krmení za suché bylo dobrým rozhodnutím.
Chov prasat společnosti ZEVAS Vraclav a. s. reprezentuje výhradně výkrm zástavových selat. Ve třech halách s celkovou kapacitou 4500 ustájovacích míst v devíti sekcích chovatelé vykrmují nizozemskou genetiku Topigs, V rámci praktikovaného osmnáctitýdenního cyklu se ve čtrnáctidenních intervalech naskladňuje 480 až 500 selat.
„V Nizozemsku je výkrm prasat zpravidla postavený na tekutém krmení, které díky možnosti využití by-produktů napomáhá snižovat výrobní náklady. Ale tamní výkrmci mají na rozdíl od nás k dispozici by-produkty ve standardizované kvalitě. Při rekonstrukci hal před jedenácti roky byl systém tekutého krmení pro nás řešením k zajištění přesného dávkování a kontrolované restrikce krmiva, což bylo zásadní pro dosažení požadované zmasilosti u jatečných prasat. V opačném případě totiž na jatkách hrozily srážky z ceny. Ovšem díky genetickému pokroku se mohla zvýšit porážková hmotnost bez významného negativního vlivu na zmasilost i při ad-libitní krmné dávce bez restrikce. Navíc, systém tekutého krmení byl v nepřetržitém provozu s vysokými nároky na údržbu a okamžitým řešením poruch, které často vyžadovaly zásah obsluhy i během nočních hodin. Atak jsme se loni rozhodli pro technologii suchého krmení, který zmiňované komplikace eliminuje. Nový systém funguje na bázi mechanických koncových spínačů, které automaticky regulují přísun krmiva bez nutnosti složité elektronické kontroly. Celá technologie krmení je od belgické společnosti Roxell, která je dobře ovladatelná a velmi kvalitní. Dodávku a montáž zajistila firma AGE s. r. o. Pokud bych měl odpovědět na otázku, proč jsme si vybrali uvedenou firmu, tak kvůli dlouholeté spolupráci, která vyhovuje oběma stranám,“ řekl na úvod našeho rozhovoru ředitel akciové společnosti Ing. Ivo Roček.
S technologickou výměnou chovatelé východočeské akciové společnosti začali loni v polovině října, přičemž poslední z devíti sekcí dokončili letos v lednu.
Samotné práce související s technologickou výměnou zahrnovaly demontáž systému tekutého krmení, krmných žlabů a kuchyně na tekuté krmivo. Dále instalaci technologie suchého krmení od firmy Roxell, která zahrnovala čtyři sila s tenzometrickým vážením a displejem pro zobrazení váhy, dále dopravníky, krmítko pro výkrm prasat Blu’Hox 120+ a dopravník krmných směsí Discaflex. Součástí dodávky byla také řídící jednotka AGE vent 300+ pro vážení, hrazení BN2 a monitorovací systém, které vyvinula firma AGE s. r. o.
„Jednotlivé sekce jsme rekonstruovali postupně, abychom zajistili provozuschopnost farmy. To mimo jiné znamenalo, že jsme krmili zvířata z obou krmicích systémů zároveň. Protože technologie na suché krmení jsou řízeny koncovým spínačem, je důležité, aby na konci krmné větve s koncovým krmítkem byla žravá prasata. Jakmile v posledním krmítku není krmivo, systém se automaticky spustí a krmnou směs doplní. Tím je zajištěno, že prasata mají neustálý přístup ke krmivu a zároveň se minimalizuje plýtvání. Zatímco v systému tekutého krmení jsme prasata vykrmovali 98 až 105 dní a dosahovali jsme průměrného přírůstku do 900 g, s využitím suchého krmení jsme zkrátili dobu výkrmu o sedm až deset dní a navýšili přírůstek téměř o 100 g. Tento rozdíl lze přičíst i k tomu, že naskladněná selata začnou po vytvoření hiearchie v kotci poměrně rychle přijímat krmivo, což souvisí s tím, že v chovu, z něhož nakupujeme selata, využívají také systém suchého krmení. Podle dílčích vyhodnocení dosavadních třech turnusů to vypadá, že se zlepšuje i konverze krmiva, což je dobrý signál pro ekonomiku. Ale na konkrétnější data je ještě brzy,“ dodal ředitel společnosti ZEVAS Vraclav a. s.
Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.*