Změna vnímání metanu je dobrá pro živočišnou výrobu

Věda se zabývá úsilím o omezení emisí skleníkových plynů u drůbeže a dalších hospodářských zvířat. Drůbež je monogastrická, produkuje málo enterického metanu, čímž uniká velké části kritiky namířené proti živočišné výrobě za to, že přispívá k emisím skleníkových plynů. Nedávné zpochybnění zavedených názorů na metan však může nabídnout určitý vhled do odvětví, které se snaží nejen zlepšit svou ekologickou stopu, ale také se chránit před kritikou.

Dr. Frank Mitloehner z Kalifornské univerzity v Davisu ve svém projevu na veletrhu International Production & Production Expo (IPPE) 2024 uvedl, že hlavní skleníkový plyn metan z živočišné výroby je pravděpodobně jejím největším mezinárodním problémem, ale že způsob, jakým byl kvantifikován, je ze své podstaty chybný. Skleníkové plyny se tradičně měří podle potenciálu globálního oteplování, což má za následek, že metan je při zachycování tepla ze Slunce 28krát silnější než CO2.

Rozdíly mezi plyny

Co však není běžně uznáváno, je to, že mezi skleníkovými plyny existují důležité a významné rozdíly. Vzhledem k tomu, že metan je hlavní emisí skleníkových plynů u hospodářských zvířat, je nezbytné, aby byl správně pochopen.

Problém nebo řešení

Metan je obvykle považován za problém a může být, pokud se jednoduše dostane do vzduchu. Metan je však palivo, které se používá pro vaření, a v této souvislosti není vnímán jako problém, ale jako výhoda. Vyvstává tedy otázka, co lze dělat s metanem, který pochází ze zemědělství? V některých částech světa se již shromažďuje pro použití jako palivo. Může být součástí řešení změny klimatu a totéž nelze říci o jiných skleníkových plynech.

Odebráno ze vzduchu nebo přirozeně zničeno?

Skutečnost, že metan je v atmosféře přirozeně ničen, byla dosud ignorována. Může být silný, ale je to plyn krátkodobý a není kumulativní jako CO2. Po 10–12 letech je prostě pryč. Pokud stáda hospodářských zvířat zůstanou konstantní, pak je také zničeno téměř stejné množství metanu, které tato zvířata produkují, což znamená, že konstantní stádo hospodářských zvířat obecně nevede k dalšímu globálnímu oteplování.

Omezení produkce metanu

Produkci metanu u hospodářských zvířat lze snížit genetikou nebo efektivnějším hospodařením, například snížením teploty ve stáji. Vlastnosti metanu jsou známy již dlouho, nicméně je novinkou, že se na metan v oblasti politiky hledí celkově. Úplnější pohled na metan nyní zaujal například Mezivládní panel pro změnu klimatu. Pokud jde o zemědělství a pokud jde o metan, přinejmenším v politických kruzích pohled na metan pomáhá přehodnotit vnímání úlohy tohoto odvětví.

Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down