31.08.2020 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Znečištěné ovzduší má vliv na respirační potíže

Podle vědců z Harvardské univerzity zhoršuje znečištěný vzduch i průběh covid-19.
Kvalita ovzduší má bezpochyby vliv na zdraví obyvatel v dané lokalitě. V České republice kvůli škodlivým prachovým částicím zemře každý rok zhruba 10 tisíc obyvatel. Vědci z prestižní univerzity Harvard v USA zjistili, že škodlivé částice ve vzduchu zvyšují úmrtnost na nebezpečný koronavirus o více než 10 %.

Podobné účinky částic PM 2,5 (menší než 2,5 μm) byly prokázány i u klasické chřipky. Výzkum se zaměřil na více než 3000 amerických okrsků (zhruba 98 % pokrytí celé země) a na základě zjištěných dat o kvalitě ovzduší, zplodin z automobilů či uniklých prachových částic z továren vyplynulo, že čím horší kvalita ovzduší, tím horší mají občané průběh při onemocnění chřipkou a koronavirem. „Tato studie dokazuje, že země s více znečištěným ovzduším zaznamenají vyšší úmrtnost na covid-19,“ řekla profesorka Francesca Dominiciová, vedoucí výzkumu.

Vědci rovněž dokázali, že i malé navýšení znečištění ovzduší o jeden mikrogram na metr krychlový vede při dlouhodobém vystavení prachovým částicím PM 2,5 až k 15% nárůstu úmrtnosti na covid-19. Respirační potíže spojené se znečištěným ovzduším ovšem nejsou jen problémem USA. Například projekt Clear Air For Europe, který provedla Agentura pro hodnocení životního prostředí a jenž porovnával čistotu ovzduší asi 30 velkých evropských měst, ukázal, že z hlediska znečištění ovzduší prachem je nejhorší situace v Praze. Nejen Pražané, ale třeba i obyvatelé Mostecka nebo Moravskoslezského kraje se musí se zplodinami potýkat v podstatě denně.

Protože znečištění ovzduší je velkým problémem, který trápí značnou část naší země, vybudovala společnost projekt Agdata City, který městům pomáhá s monitorováním stavu ovzduší. Podle pilotních projektů na Karvinsku a Brněnsku a podle prvních ohlasů služba místním obyvatelům pomáhá. Vzhledem k tomu, že zejména částice PM2,5 mají neblahý vliv na průběh chřipky či covid-19, je důležité, aby starostové kontrolovali, jaký vzduch jejich občané dýchají. To uvádí Lukáš Musil, akreditovaný konzultant ministerstva zemědělství a obchodní ředitel českého startupu Agdata.

Zastupitelé samospráv tak mohou monitorovat i často neviditelné znečištění ovzduší, což při včasném varování může přispět ke zlepšení zdraví obyvatel v daném městě či obci. Je naprosto zásadní, aby lidé lidi s respiračními problémy či ředitele mateřských škol měli informace o tom, zda je například nebezpečné větrat či chodit ven.*

Brno, 26. srpna 2020

Podle tiskové zpráva Agdata

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down