Belčice opět inspirovaly

Také na podzimním semináři v Bělčicích, který pro chovatele skotu 22. září uspořádala společnost NTG Agri, s. r. o., ve spolupráci s Komorou zemědělských poradců České republiky, z. s., se probírala aktuální témata. Tentokrát i s mezinárodní účastí v zastoupení finského specialisty Jouniho Pitkӓranty z firmy 4dBarn, který hovořil o zásadách projektování stájí a o robotickém dojení. Neméně zajímavá a praktická byla i prezentace MVDr. Libora Borkovce z firmy Zoetis, jenž shrnul důvody, proč věnovat maximální péči také kravám v období zaprahování.    

 

Jaro a podzim jsou v Bělčicích již dlouhá léta vyhrazeny seminářům pro chovatele dojeného skotu. Zatímco jarní termín organizátoři zaměřili na výživu a zdraví skotu, respektive na výrobu objemných krmiv, průjmová onemocnění telat a klostridiózy skotu, tématem druhého letošního pokračování byla jednak péče o krávy v období zaprahování s důrazem na jejich léčbu a možnosti použití antibiotik. A dále zásady projektování robotických stájí, které prezentoval Fin Jouni Pitkӓranta, který se profesně věnuje projektové činnosti.

„Ve Finsku chovatelé dojnic začali využívat roboty asi od roku 2000. Za více než dvacet let se tu robotické dojení značně rozšířilo. V rámci Evropy je aktuálně nejvíce robotických stájí právě ve Finsku. Přispělo k tomu hned několik okolností, souvisejících jednak se změnou životního stylu, jednak s efektivnější produkcí mléka. Časová a pracovní náročnost v zemědělství odrazuje zejména mladou generaci. Roboty jsou řešením, jak reagovat na nedostatek pracovní síly. Současně umožňují lépe využívat pracovní dobu, zvyšovat počet dojení a rozšiřovat počet dojnic bez toho, aniž by se zvýšila pracnost či bylo nutné navýšit počet zaměstnanců,“ uvedl reprezentant společnosti 4dBarn, která navrhuje a realizuje projekty nejen na evropském kontinentu, ale například i v Japonsku či zámoří. Mimochodem, jeden projekt se rýsuje i v České republice.

Více se dočtete v listopadovém čísle časopisu Náš chov.*

 

Chovatelskou akci moderoval člen Komory zemědělských poradců České republiky, z. s., Ing. Miloslav Sikyta
MVDr. Libor Borkovec z firmy Zoetis
Vystoupení Jouniho Pitkӓranty (vlevo) z firmy 4dBarn tlumočil MVDR. Jiří Davídek ze společnosti FarmVet spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down