Čtyři zlaté vítězům za inovace EuroTier 2022

(DLG). Nezávislá odborná porota vybrala na základě přísných kritérií vítěze vybrala ceny za inovaci pro letošní EuroTier. Cena byla udělena celkem 18 inovovaným produktům ze 150 kvalifikovaných. Oficiální slavnostní předávání cen proběhne v průběhu veletrhu EuroTier.

Vítězové zlata:

SoundTalks®

Boehringer Ingelheim Vetmedica GmbH

Kašel, nachlazení, chrapot – klasická onemocnění dýchacích cest se mohou vyskytnout i u prasat. Výsledkem je snížená pohoda a zvýšená náchylnost k chorobám, stejně jako horší konverze krmiva a snížení denního přírůstku hmotnosti, což může vést ke vzniku nekonzistentních skupin prasat a může také v konečném důsledku ohrozit ziskovost. SoundTalks je systém, který nepřetržitě analyzuje respirační zdravotní stav prasat během odchovu a výkrmu. Monitory instalované ve stáji, z nichž každý je vybaven šesti mikrofony, registrují všechny zvuky a jsou schopny rozlišit zvuky kašle od jiných zvuků pomocí algoritmu. Vzhledem k tomu, že systém zaznamenává 24 hodin denně, je také schopen registrovat intenzitu kašle během klidové fáze, a proto může detekovat kašel až o pět dní dříve. SoundTalks upozorní majitele zvířete na problém prostřednictvím systému semaforu přímo ve stáji nebo pomocí aplikace na smartphonu. To umožňuje včasnou nápravu problémů a umožňuje diagnostikovat primární příčinu infekce dýchacích cest. Léčba příznaků jednotlivých zvířat (vitamíny, mukolytické látky atd.) často umožňuje upustit od antibiotik. Systém je na trhu nový, vyzkoušený a otestovaný v praxi, zvyšuje pravděpodobnost uzdravení, pomáhá snižovat používání antibiotik.

 GEA AutoDry

GEA Farm Technologies GmbH

Zaprahování krav s vysokými nádoji mléka představuje určitá rizika pro zdraví zvířat. Vysoký vnitřní tlak vemene a stresovaný metabolismus zvířat v důsledku dramatického snížení dodávky energie může ovlivnit zdraví a pohodu zvířat. Antibiotika se často podávají, aby se zabránilo infekcím vemene. ystém AutoDry je inovativní funkcí softwaru pro řízení stád GEA pro konvenční dojicí systémy. Funkce může být aktivována pro jednotlivé krávy a připravuje je jemně a efektivně na zasušení. AutoDry automatické snímá dojicí zařízení po dosažení předem definovaného cílového objemu mléka. AutoDry začíná přibližně 10 dní před zasušením a postupně snižuje produkci mléka každý další den pomocí patentovaného  algoritmu. Automatizované zaprahování krav na základě přirozeného modelu je dodatečným bonusem pro každý koncept ekonomické farmy a zároveň aktivně přispívá ke zvýšení udržitelnosti, zejména na mléčných farmách s vysokými užitkovostmi.

Stimulor® StressLess

Siliconform Vertriebs GmbH & Co. KG

Technická řešení v kůlně jsou vždy kompromisem, který by měl pokud možno zajistit všechny individuální vlastnosti zvířat. To platí i pro různé velikosti struků. Problém v tomto případě spočívá v tom, že vložky strukových násadců často příliš těsně přiléhají na velkých strukách a namáhají tkáň, zatímco strukové násadce přisávají vzduch a padají na malých strukách. Zcela odlišný design stimuloru StressLess ve tvaru vlny,integrovaná, adaptivní vložka umožňuje dojení struků různých velikostí pomocí běžného násadce.Nový, vlnitý design reaguje na rozdíl tlaku a umožňuje vyrovnání tlaků. To zabraňuje nadměrně vydojování, zpomaluje výstup strukového násadce a snižuje stres tkání. Stejným způsobem se struktura ve tvaru vlny reguluje nebo znovu uzavírá ve správném časovém okamžiku a udržuje vakuum stabilní aby udržela násadec na vemenu. Tím se zabrání nežádoucímu vniknutí vzduchu nebo pádu násadců. Díky vlnité konstrukci Stimulor StressLess může dobře přizpůsobit různým velikostem struků ve stádě, čímž je zajištěno, že krávy jsou dojeny konzistentně.

Active Cleaner

WASSERBAUER GmbH Fütterungssysteme

Snižování emisí z chovu zvířat je jednou z ústředních otázek budoucnosti. Odstraněním zdrojů emisí se zároveň zvyšují dobré životní podmínky zvířat, protože životní prostředí zvířat je udržováno v čistotě, je dosaženo situace výhodné pro zvíře, životní prostředí a majitele zvířat. Čisticí robot Active Cleaner od společnosti Wasserbauer GmbH je revoluční, plně automatizovaný systém založený na technologii umělé inteligence. Kamerově naváděná technologie umělé inteligence (AI) analyzuje shromážděná data v reálném čase a detekuje materiál hnoje (trus koní), který má být odstraněn. Jakmile zařízení detekuje více hromad hnoje, automaticky vypočítá optimální trasu, plně automaticky shromáždí materiál, vyhodnotí velikost a množství a znovu vyloží hnůj na vhodném místě. Hromady hnoje, a tím i zdroje emisí, jsou z prostoru stáje koní zcela automaticky odstraněny, čímž se čistí prostředí, ve kterém jsou zvířata chována. To nejen zlepšuje kvalitu ovzduší, ale také zvyšuje čistotu podestýlky, což navíc vede k výrazným úsporám pracovní doby pro odkliz hnoje.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down