I pro evropské společnosti je to stále problémová věc, nová směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD) vyplývající ze Zelené dohody pro Evropu a s ní spojený akční plán financování udržitelného růstu. Tento právní předpis, který stanoví, že externí účetní musí poskytnout "záruku" ohledně podávání zpráv o udržitelnosti, však bude mít závažné důsledky pro Evropu i mimo ni. Evropská komise zajistila stovky tisíc dávek vakcín proti zoonóze, určené k prevenci ptačí chřipky.
Evropská komise předložila plán pro klimaticky neutrální Evropu, nazvaný Zelená dohoda, v prosinci 2019. Pro velké společnosti vstoupí CSRD v platnost letos, fiskálním rokem 2024. V roce 2025 se bude vztahovat i na mnoho společností, které nejsou zahrnuty do stávající směrnice o vykazování nefinančních informací. Jedná se o společnosti a organizace, které splňují dvě ze tří podmínek: obrat vyšší než 50 milionů eur ročně, nebo více než 250 zaměstnanců (průměr za jeden rok). Jednou z evropských společností ve druhé kategorii je nizozemská společnost ABZ De Samenwerking, která se zabývá krmnými směsmi. Je pátou největší společností vyrábějící krmné směsi v Nizozemsku. Ředitel ABZ De Samenwerking, Marcel Roordink, vysvětluje: „Vzhledem k tomu, že spadáme do té druhé kategorie, věnujeme spoustu času a energie tomu, abychom zajistili, že CSRD vyhovíme včas“
Globální dopad
V rámci přípravy směrnice CSRD musí být provedena analýza zúčastněných stran, aby se zjistilo, na koho se podávání zpráv vztahuje. „Pokud jde o drůbežářský sektor, jde například naše přidružené chovatele drůbeže, drůbeží jatka, prodejce vajec.“ „Vzhledem k tomu, že maloobchod bude muset také dodržovat tuto legislativu EU, bude to mít důsledky pro dovoz jihoamerických kuřecích řízků a konzumních vajec z Ukrajiny, abychom jmenovali alespoň některé.“
Posun na trhu se surovinami
Roordink se domnívá, že je velmi důležité, aby evropští maloobchodníci spolupracovali se zemědělským potravinovým řetězcem. „Protože od letošního roku musí například společnost Ahold Delhaize již plnit CSRD. Tato globální maloobchodní společnost se musí chovatelů nosnic ptát, odkud vejce pocházejí, zda produkují v souladu s CSRD. Jejím cílem bude získávat vejce, která jsou produkována s co nejnižší uhlíkovou stopou.“ Roordink si také myslí, že dojde k posunu na trhu se surovinami. Z tohoto důvodu začal kombinovaný nizozemský drůbežářský průmysl v březnu 2022 znovu zavádět živočišné bílkoviny do krmných směsí ve formě PAPs (zpracovaných živočišných bílkovin). Jedná se o zbytkové produkty z prasat, které se zpracovávají na krmivo pro drůbež. „Uhlíková stopa těchto bílkovin je mnohonásobně nižší než u sóji z Jižní Ameriky a tyto zbytkové produkty obsahují více než 60 % živočišných bílkovin ve srovnání se 48 % bílkovin v sóji,“ řekl Roordink a dodal: „Abychom ukázali dopad tohoto opatření, uhlíková stopa sóji z Jižní Ameriky je osmkrát vyšší než u zbytkových produktů prasat, jak je tomu v našem případě.“
Nejen Zelená dohoda, ale i očkování
Stovky tisíc dávek vakcín proti zoonóze proti chřipce určené k prevenci ptačí chřipky zajistila Evropská komise v rámci svého mandátu v oblasti připravenosti. Úřad Komise pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví podepsal jménem 15 zúčastněných členských států smlouvu o dodávce až 665 000 dávek vakcíny Sekvirus z doby před pandemií. Podepsala také opci na dalších 40 milionů dávek po dobu trvání čtyřletého kontraktu. První vakcíny mají být odeslány do Finska pro pracovníky, kteří jsou vystaveni riziku expozice. Zásilky do dalších zúčastněných zemí budou následovat.
Možné přenosy ptačí chřipky
Vakcína je určena pro ty, kteří jsou nejvíce vystaveni potenciálnímu přenosu ptačí chřipky z ptáků nebo zvířat, jako jsou pracovníci drůbežích farem a veterináři. USA, Kanada a Velká Británie jsou také v procesu zajišťování preventivních vakcín. Ačkoli je přenos vzácný, dochází k němu, přičemž v posledních týdnech se v USA nakazili nejméně tři chovatelé mléčného skotu a v loňském roce se ve Velké Británii nakazili dva drůbežáři.
Počet mléčných farem nakažených ptačí chřipkou H5N1 v USA stále roste
Kromě toho byl také hlášen první případ přenosu u člověka prostřednictvím krávy. V Texasu byla na konci minulého týdne diagnostikována infekce ptačí chřipkou u zaměstnance infikované mléčné farmy. Infikovaná osoba měla oční potíže, které byly dříve pozorovány i u lidí infikovaných virem ptačí chřipky. Když se v roce 2003 nakazili virem H7N7 lidé v Nizozemsku, měli také podobné potíže. V té době byl virus H7N7 v Nizozemsku zjištěn u 89 lidí, z nichž jeden zemřel. Více než 450 lidí mělo oční potíže, které mohly být způsobeny virem ptačí chřipky. Na celém světě byly hlášeny stovky případů nákazy lidí různými viry ptačí chřipky, z nichž značná část je způsobena virem H5N1. Virus lze detekovat v syrovém mléce infikovaných krav. V souvislosti s epidemií v Texasu byli na ptačí chřipku testováni volně žijící ptáci, kočky a mléčný skot s příznaky.
Vakcíny proti ptačí chřipce
USA mají zásoby vakcín proti chřipce od společností GSK, Sanofi a CSL Seqirus. Britský výrobce léků GSK navíc spolupracuje s německou biotechnologickou firmou CureVac na vakcíně na bázi mRNA, i když je v rané fázi testování. Cílem vakcíny je zabránit šíření nebo potenciálním ohniskům ptačí chřipky v Evropě a chránit občany a živobytí. Tato vakcína je jedinou preventivní vakcínou proti zoonóze proti ptačí chřipce, která je v současné době v EU registrována. Společnost Seqirus UK Ltd má v celé EU upravené rozhodnutí o registraci vakcíny určené k použití u dospělých, která chrání proti chřipce způsobené kmeny H5 viru chřipky A.
Připravenost
Komisařka EU pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová v komentáři k oznámení uvedla, že je nezbytné, aby byla Komise připravena: „I když hrozba ptačí chřipky pro běžnou populaci zůstává nízká, musíme chránit osoby s vyšším rizikem, jako jsou pracovníci v chovu drůbeže a na farmách nebo někteří veterináři.“ „Jsme připraveni podniknout další kroky, pokud se situace v budoucnu vyvine. Naše evropská zdravotní unie slouží k ochraně životů a živobytí lidí a naše příprava na zdravotní hrozby je jádrem naší práce.“ Lorna Meldrum, viceprezidentka společnosti CSL Seqirus pro obchodní operace, mezinárodní operace a reakci na pandemii, uvedla: „Přístup k vakcínám je spolu s dohledem a testováním zásadní pro připravenost na pandemii a poskytuje ujištění vládám i jejich obyvatelům.“
Zdroj: Poultry World*