14.08.2023 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drůbeží maso z Ukrajiny je pod kontrolou

V souvislosti s rostoucími dovozy drůbežího masa a drůbežích produktů z Ukrajiny, ale i z dalších třetích zemí do Evropské unie, se zvyšují obavy spotřebitelské veřejnosti ohledně zdravotní nezávadnosti těchto produktů. Kontroly zaměřené na přítomnost látek potenciálně zneužitelných jako růstové stimulátory, které inspektoři Státní veterinární správy aktuálně provedli u kuřecího masa z Ukrajiny, nepotvrdily žádné pochybení.  

Během letošního července veterinární inspektoři odebrali vzorky kuřecích prsou ve Středočeském, Pardubickém a Plzeňském kraji. V národní referenční laboratoři v Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv se vzorky následně vyšetřily na přítomnost širšího spektra hormonálních látek, androgenními steroidy počínaje a beta–agonisty konče. V žádném z odebraných vzorků se zbytky těchto látek nezjistily.

Kontroly na přítomnost hormonálních látek v kuřecích prsou byly negativní
Kontroly na přítomnost hormonálních látek v kuřecích prsou byly negativní

Kontroly drůbežího masa a vajec na přítomnost salmonel

Jak již Státní veterinární správa zveřejnila dříve, letos v dubnu proběhla kontrolní akce zaměřená na dovážené drůbeží maso a vejce ze třetích zemí. V rámci této akce se celkem provedlo 21 kontrol, v jejichž rámci se odebralo 43 vzorků. Z uvedeného počtu byly čtyři vzorky pozitivní na salmonelu, přičemž třikrát se jednalo o kuřecí maso z Brazílie a jednou z Ukrajiny.

V dubnu a květnu pak proběhla kontrolní akce zásilek, které se do České republiky dovezly z jiných členských států Evropské unie. U dováženého drůbežího masa se odebraly vzorky k detekci salmonel. Zjistilo se, že v 16 případech drůbeží maso pocházelo ze třetích zemí, přičemž 12krát to bylo z Ukrajiny, dvakrát z Brazílie, jednou z Vietnamu a z Velké Británie. Z odebraných vzorků drůbežího masa byl jeden vzorek (původem z Ukrajiny) pozitivní na salmonely. V případě drůbežích polotovarů mělo sedm zásilek skutečný původ ze třetích zemí, a to ve dvou případech z Brazílie, čtyřikrát z Thajska a jednou z Ukrajiny.

Více drůbežího masa a vajec z Ukrajiny

Pokud jde o dovážené drůbeží maso a vejce z Ukrajiny, od začátku letošního roku do devátého srpna bylo do České republiky z Ukrajiny nahlášeno celkem 29 zásilek drůbežího masa o celkové čisté hmotnosti 558 tun. Čerstvých vajec se ve stejném období dovezlo asi 18 milionů kusů, a to v celkem 65 zásilkách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down