Globální drůbežářský průmysl inovuje

Vědci se domnívají, že našli inovativní možnost, která pomůže snížit antimikrobiální rezistenci při léčbě infekce E. coli u drůbeže. Studie pod vedením University of Surrey se zabývala účinností nového komplexu proti ptačí patogenní Escherichia coli (APEC), která se stává stále odolnější vůči antibiotikům. Jiní vědci přišli s nápady, jak vymýtit salmonelózu.

Vědci při ochraně proti E. coli pracovali s larvami zavíječe voskového, aby otestovali účinnost kovového komplexu, karbonylu manganu. Larvy vědci rozdělili do dvou skupin, první dostávala karbonyl manganu, zatímco druhá, kontrolní skupina, dostávala buď fosfátem pufrovaný fyziologický roztok (PBS) nebo dimethylsulfoxid (DMSO).

Po čtyřech dnech bylo přežití larev, které dostaly karbonyl manganu, mezi 56–75 %, zatímco procenta kontrolní skupiny byly mnohem nižší, 25–45 % pro PBS a 19–45 % pro DMSO.

Alternativy k antibiotikům jsou důležité

Dr. John Betts, výzkumný pracovník na University of Surrey School of Veterinary Medicine, dodal: „Vývoj alternativ k antibiotikům je zásadní pro ochranu našeho budoucího zdraví. Kovové komplexy, jako je karbonyl manganu, by mohly být nejen účinné, ale jejich výroba i mnohem levnější než tradičních antibiotik.“

Nový bakteriofág proti salmonele

Globální krmivářská společnost AB Agri spojila své síly s výzkumníky z Univerzity v Leicesteru, aby vyvinuli nový bakteriofágový produkt k prevenci salmonelóz u brojlerů.V EU se ročně nakazí salmonelózou přibližně 91 000 lidí. K omezení šíření salmonely a dalších alimentárních patogenů v potravním řetězci lze použít bakteriofágovou terapii.

Studie měla určit, zda fágový koktejl dodávaný do krmiva je schopen snížit u experimentálně napadených kuřat kolonizaci salmonelou a zjistit jeho optimální dávku. Výzkumná pracovnice Dr. Anisha Thanki z Leicesterského centra pro výzkum bakteriofágů řekla: „Testovali jsme, zda bakteriofágový produkt dodávaný v krmivu v různých dávkách zničil salmonelu u kuřat během 42 dnů. Zjistili jsme, že všichni infikovaní a léčení brojleři nejnižší dávkou byli na začátku studie testováni pozitivně na salmonelu a 42. den negativně. „Je nesmírně vzrušující vyvinout produkt, který by mohl pomoci snížit infekci u kuřat a zabránit tomu, aby se salmonela nakonec dostala do našeho potravinového řetězce. Fágový produkt by mohl snížit závislost na existujících antimikrobiálních látkách a potenciálně ušetřit zemědělskému průmyslu miliardy liber ročně.“

Na salmonely bez antibiotk

Salmonella u drůbeže způsobuje např. subklinické onemocnění a zvyšuje tak pravděpodobnost přenosu infekce na člověka z asymptomatické drůbeže prostřednictvím potravního řetězce.

Mezi neantibiotické alternativy ke snížení nebo kontrole salmonelových infekcí u drůbeže patří prebiotika, probiotika, synbiotika, postbiotika a fytobiotika. Tyto doplňky jsou podávány prostřednictvím krmiva pro zvýšení růstu a zlepšení konverze krmiva.

Prebiotika, jako jsou fruktooligosacharidy, aspergilová moučka a trehalóza, snižují výskyt a přenos salmonely slepým střevem. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které lze použít k prevenci a léčbě mikrobiální nerovnováhy změnou populace střevní mikroflóry. Jako probiotika pro drůbež se používají druhy jako Bifidobacterium, Lactobacillus, Bacillus, Enterococcus a Pediococcus.

Synbiotika jsou popisována jako kombinace prebiotik a probiotik se synergickým vztahem, mění složení střevní mikroflóry, aktivují mechanismy související s inhibicí salmonel, snižují klinické příznaky infekce, posilují imunitní odpověď.

Postbiotika se týkají neživotaschopných bakterií nebo bakteriálních metabolických produktů, jako jsou inaktivované buňky, enzymy, exopolysacharidy, plazmogeny, organické kyseliny, mastné kyseliny s krátkým řetězcem a peptidy, produkované především bakteriemi mléčného kvašení. Postbiotika zlepšují vstřebávání aminokyselin a proteinů Stimulují prospěšné střevní bakterie, jako je Lactobacillus, inhibují adherenci patogenních bakterií.

Fytobiotika jsou sloučeniny rostlinného původu, rostlinné extrakty, bylinky a koření, které se používají ke zlepšení zdravotního stavu a parametrů užitkovosti drůbeže. Mezi nejčastěji používané patří vojtěška, bergamot, máta peprná, černý kmín, chilli, hřebíček, oregano, skořice a česnek.

Poultry World

Podrobněji v časopisu Náš chov 10/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down