12.12.2020 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když je kvalita produkce prioritou

Produkcí kozího a ovčího mléka a jeho zpracováním se manželé Pulíčkovi na své kozí farmě Pěnčín na Liberecku zabývají již více než pětadvacet let. V současné době v sezóně zpracují až 1600 litrů ovčího a kozího mléka denně, které asi ze 70 % spotřebují do tekutých a kysaných mléčných výrobků. Ze zbývajícího podílu pak vyrábějí sýry. Sortiment asi čtyřiceti druhů ovčích a kozích biovýrobků je denně v nabídce podnikové prodejny v areálu farmy. Jsou však k dostání například i v obchodních řetězcích Globus a Makro a v prodejnách zdravé výživy v Praze a na Liberecku.

Rodinnou kozí farmu manželé Dana a Josef Pulíčkovi začali budovat již před třiceti roky z bývalého areálu pro odchov telat místního družstva v Pěnčíně, kde po absolvování střední zemědělské školy ve Frýdlantu v Čechách oba pracovali.
O provoz farmy se momentálně stará šestnáct zaměstnanců, a to včetně jejích zakladatelů se synem. Ve stavech zvířat je v současné době sedm set kusů koz národního plemene bílá krátkosrstá a čtyři sta východofríských ovcí. Veškerá obhospodařovaná výměra dvou set hektarů zemědělské půdy slouží jako krmivová základna.

Sortiment čtyřiceti druhů mléčných výrobků
Na farmě manželů Pulíčkových se dojí dvakrát denně v dojírně s dvakrát dvaačtyřiceti dojícími stáními s rychlým odchodem všech zvířat. Dojicí jednotka je na otočném rameni, kterým se střídavě dojí zvířata na obou stáních. Mléko se zpracovává každý den, přičemž na vrcholu sezóny je to okolo 1200 litrů kozího a 400 litrů ovčího mléka. Veškeré mléko se pasteruje standardně při teplotě 72 °C po dobu třiceti vteřin v průtokovém deskovém pasteuru s hodinovou kapacitou tisíc litrů.
Pokud jde o vlastní výrobu, vyprodukovaný objem pasterovaného mléka se nejprve rozdělí na několik částí. Z jedné se stáčí do lahví čerstvé mléko, z další se po naočkování kefírovými či jogurtovými kulturami získá kefírové či jogurtové mléko. Část naočkovaná jogurtovou kulturou se stáčí do kelímků, v nichž jogurty zrají po dobu asi dvanácti hodin. Z dalších dílů mléka se vyrábějí tvaroh a sýry. Celkový sortiment farmy tak zahrnuje na čtyřicet druhů výrobků z kozího a ovčího mléka. Asi sedmdesát procent zpracovávaného mléka spotřebujeme do tekutých a kysaných mléčných výrobků. Na sýry, které děláme ve více variantách, připadá zhruba třicet procent. Čerstvé sýry přírodní nebo ochucené různým kořeněním se bezprostředně po vylisování balí a prodávají. V našem sortimentu máme také archivní sýry, které zrají v temnu při teplotě do 8°C po dobu od tří do šesti měsíců. Speciální kategorií jsou uzené sýry, který vzniká z čerstvého sýra zavěšeného na tři hodiny v udírně. Vosk na sýry nepoužíváme, balíme je vakuově do fólie,“ zdůraznil Josef Pulíček.

Odbyt produkce
Asi dvacet procent výroby mléčných produktů v biokvalitě Pulíčkovi zhodnotí ve vlastní prodejně v areálu farmy. Velkou část zaváží do centrálních skladů velkých obchodních řetězců Globus a Makro. Ke spokojeným odběratelům se řadí i rozvozové služby a prodejny zdravé výživy v Praze a na Liberecku.
„Deset let jsme jezdili na farmářské trhy do Prahy, respektive na Náplavku, náměstí Jiřího z Poděbrad či Anděl. Vzhledem ke koronavirové krizi jsme však od toho upustili. Poptávka po našich výrobcích je stále velká a převyšuje naše možnosti, přestože stavy dojnic mírně navyšujeme. Naší prioritou je udržet vysokou kvalitu našich výrobků, které jsou díky tomu velmi dobře prodejné. Musím však dodat, že velkou zásluhu na tom mají naši šikovní zaměstnanci. Právě výsledky celého kolektivu jsou vidět na rentabilitě výroby,“ pochvaloval si Josef Pulíček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down