30.04.2020 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise podpoří zemědělský sektor

Komise EU se rozhodla pro další mimořádná opatření k podpoře zemědělství a potravinářství, které byly krizí způsobenou nákazou koronavirem. Kvůli zákazu pohybu se v EU a na celém světě rychle měnily požadavky na potraviny.

Uzavření restaurací, barů a hotelů má nepřímý vliv na zemědělský sektor. Potraviny jako těstoviny, rýže, mouka, kompoty a zelenina se kupovaly ve velkém, ale produkty s vyšší přidanou hodnotou, jako kvalitní maso a sýry měly znatelný pokles spotřeby.

Pěstování obilnin v EU v běžném období (2019/2020) měla být 294 miliónů tun, ale čeká se mírný pokles na 287,8 miliónu tun v období 2020/2021.

Také množství olejnin, řepky klesnou v letech 2019/2020 na 14,9 miliónu tun, zejména z důvodu zmenšení obhospodařované plochy.

Podpora se bude dotýkat také realizace tržních podpůrných programů pro vinnou révu, ovoce a zeleninu, olivový olej, včelařství a školního schématu EU (mléko, ovoce a zelenina). To umožní reorientaci finančních priorit v závislosti na důsledcích krize pro všechny sektory.

 

Evropská unie a země WTO

Státy Evropské unie spolu s jednadvaceti jinými členy Světové obchodní organizace (WTO), připravily prohlášení o otevřeném obchodu se zemědělskými a potravinářskými výrobky během aktuální globální zdravotní krize.

Podpisem společného prohlášení 23. dubna všech členských zemí 164 WTO přislíbilo zajistit dobré fungování globálního zemědělství a agrárního a potravinového sektoru a vyhnout se situacím s potenciálním negativním dopadem na potravinovou bezpečnost, výživ a zdraví členů organizace a jejich populací.

Sdělení volá po nouzových a cílených opatřeních v zemědělství a potravinářských produktech. Podpory by neměly deformovat mezinárodní obchod v těchto produktech nebo vést k neoprávněným obchodním překážkám. Iniciativu podepsaly kromě členských zemí EU, Austrálie, Brazílie, Kanada, Chile, Columbia, Kostarika, Hongkong, Čína, Japonsko, Jižní Korea, Malawi, Mexiko, Nový Zéland, Paraguay, Peru, Katar, Singapur, Švýcarsko, Taiwan, Ukrajina, Spojené Státy a Uruguay.*

Zdroj: ag-press.eu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down