19.11.2015 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Larvy much jako proteinové krmivo

Se zvyšujícími náklady na krmiva dozrála doba, že se o chovu vybraných druhů dvoukřídlého hmyzu stále častěji hovoří v souvislosti s komerčním využitím. Na proteiny a lipidy bohaté larvy much by tak mohly sloužit jako vítaný zdroj výživy monogastrů.

 

Počtvrté za sebou uspořádalo specializované pracoviště Výzkumného ústavu živočišné výroby v Kostelci nad Orlicí workshop s názvem Research in Pig Breeding v penzionu Pod Rozhlednou v obci Vrbice. Ve formě přednášek a posterů se čtyřicet účastníků mezinárodního setkání konaného ve dnech 21. až 22. října dozvědělo o aktuálním dění ve výzkumu v tomto sektoru živočišné prvovýroby nejen u nás, ale i v Polsku, Německu, Slovensku, Maďarsku a Srbsku.

S velmi zajímavou přednáškou vystoupila forenzní entomoložka a bioložka Hana Šuláková z Kriminalistického ústavu v Praze.  Potom, co přítomné seznámila s významem much pro stanovení stáří mrtvol, představila všudypřítomné mouchy v trochu jiném světle.

Larvy much z čeledě bzučivkovitých a masařkovitých žijí v zahnívajících látkách (kadávery, féces, maso, sýry aj.) nebo jako parazitoidi bezobratlých. Právě sukcese kolonizace kadáverů je významná  pro forenzní medicínu používanou v kriminalistice. Larvy některých druhů z uvedených čeledí, například Lucilia sericata a masařky rodu Wohlfahrtia,  se využívají k léčení ran v humánní medicíně. Pozitivní účinek larev spočívá v tom, že ránu zbaví bakterií a tím ji dezinfikují.

Larvy much, které také představují základní článek přirozené potravy řady živočichů by se mohly v upravené podobě (například moučce)  přidávat do tradičních krmiv také prasatům, drůbeži nebo rybám. Uvedený zdroj bohatý na bílkoviny a lipidy lze však zkrmovat i v nativní formě. Nabízí se také možnost využít schopnosti larev vázat na sebe těžké kovy a různá chemická činidla a použít je například jako nosiče doplňků železa, antibiotik nebo jiných léčiv.

O muších larvách se hovoří jako o proteinových doplňcích budoucnosti, kvalitou, složením a stravitelností se dokonce srovnávají s rybími produkty a sóju předčí ve všech ukazatelích. Jejich produkce na komerční bázi ale ještě nějakou dobu potrvá. Odpad a mouchy jenž  zatím představují nevyčerpatelný zdroj, by tak mohl najít využití.

Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down