Napájení telat – nejen samotná cena EuroTier Digital 2021

Německá firma Holm & Laue GmbH & Co. KG je známá po celém světě svými produkty. Jeden z nich získal na letošním digitálním veletrhu EuroTier stříbrnou medaili v kategorii inovace roku. Výrobky firmy využívají zejména chovatelé dojnic pro svá telata, protože jde o různé způsoby jejich napájení a přípravy mleziva nebo mléčného nápoje, o využití milktaxi, pasterizaci mléka a zjednodušení krmení telat.

Oceněný Brix-TS je součástí systému CalfExpert, která bude pravděpodobně spuštěna kolem roku 2022. Brix-TS je senzor, refraktometr, který dokáže měřit obsah sušiny v mléce určeném telatům i v automatech (CalfExpert). Kromě toho může Brix-TS v případě odchylky upravit směs na správnou cílovou koncentraci.

Mléčná výživa –realizovat ji správně!

Telata potřebují mléko, aby rostla! Ale existuje mnoho způsobů, jak je napájet a také je o tom tisíce odlišných představ. Ale mohlo být snadné krmí telata tak, jak to příroda zamýšlela, mlékem od matky.

Existuje ale mnoho výhrad k použití plnotučného mléka pro krmení telat, a to: mléko na krmení je příliš nákladné, je obtížné transportovat a zahřívat plnotučné mléko, musí být uloženo chladu, jeho kvalita je často sporná, postrádá důležité složky (železo a vitamíny).

Na druhou stranu, jsou mnohé výhody použití plnotučného mléka: obsahuje vysoký obsah velmi stravitelného kaseinu, příjem ad libitum je často jediný možný, plnotučné mléko obsahuje mnoho probiotik a imunoglobulínů, nezpeněžované mléko je dostupné zdarma, po pasterizaci může být krmeno bez omezení a je dostupné na každé farmě.

Získání mléka z dojírny

1) Prodejné, vysoce kvalitní mléko.

2) Kvalitní kolostrum z prvního dojení – získáváno odděleně a přímo napájeno novorozeným telatům nebo chlazení nebo mrazení.

3) Kolostrum z druhého a dalšího dojení.

4) Odpadní mléko kontaminované bakteriemi a s mnoha somatickými buňkami, které není prodejné. Pozor! Mléko velice špatné kvality nesmí být používáno ke krmení telat ani po pasterizaci.

5) Mléka obsahující antibiotika by neměla být používána (riziko rezistence).

Mléko z dojírny by mohlo jít do odděleného tanku nebo přímou do MilkTaxi. Tato metoda je běžná u robotnického dojení, ale nebývá instalovaná v konvenčních dojírnách z důvodu ceny.

První kolostrum by mělo být uloženo odděleně a rychle zpracováno. Mléko může být vloženo do zásobníků nebo láhví a podobně, pasterizováno, ochlazeno nebo okamžitě po ohřátí podáváno. Jedním z ideálních režimů je užití systému f. ex. ColoQuick.

Jak na kontaminované mléko

Jestliže je mléko lehce znečištěné, po pasterizaci se dá použít. Existují dvě možnosti pasterizace. Při prvním je mléko sterilizované při 60–63 °C po dobu 30–70 min. (zbytkový obsah bakterií <0, 5 %). Tento proces je vhodný pro malé farmy pro zhruba 250 litrů mléka na jedno krmení. Je to technicky relativně jednoduché a velmi levné. S MilkTaxi s možností pasterizace je tato funkce přímo vestavěna.

V druhém procesu je mléko ohříváno na 75 °C a udržované na této teplotě po 15 sekund. Blesková pasterizace je určena pro vyšší výkony. Mléko pro telata pasterizované jako MediumFrame nebo LargeFrame je určeno pro objemy 350 až zhruba 1500 litrů za hodinu. S dvěma výměníky tepla pracují systémy energeticky velmi efektivně. Teplo vytvořené během pasterizace se využívá pro předehřátí přicházejícího mléko a potřeba energie je významně nižší než u předchozího procesu. Aby se nemusely používat dva oddělné chladicí systémy pro zpeněžované mléko a mléko pro telata, hodí se výrobek MiniFlash. Má integrovaný tank pro surové mléko s objemem 50 nebo 300 l. Tank zjišťuje chlazení i automatické čištění. MiniFlash je zvláště vhodný k použití na farmách s dojicími roboty, kdy je automaticky oddělené mléko prostě pumpováno do tanku a pak se bezprostředně ochladí.

Uskladnění odděleného mléka

S novým pojetím mléčné výživy telat firmy Holma & Laue se řada problémů vyřešila s maximální ekonomickou efektivností. DoubleJug je cisterna s dvěma odděleními určenými pro automatická krmítka pro telata. CalfExpert je automatické krmítko, které dostane mléko z jednoho z těchto tanků. Jestliže se jeden z nich vyprázdní, DoubleJug samočinně přejde na druhou nádobu a CalfExpert může pokračovat v krmení bez přerušení.

Prázdná nádoba je automaticky čištěna před tím, než je opět naplněna. DoubleJug je řízen přímo přes CalfExpert. Přímá komunikace mezi dvěma zařízeními také má výhodu, že mohou být zajištěny mycí cykly.

Shrnutí

Velmi stravitelný kasein v plnotučném mléku zajistí vysoký růst telat a připraví zvíře pro budoucí výkonnost. Navíc použití plnotučného mléka aktivně přispívá k ochraně životního prostředí, protože mizí množství energie užité na sušení a transport mléčných náhražek. Pasterizace mléka v MilkTaxi nebo FlashPasteur zabije bakterie a zajistí bezpečí telat během krmení. Jako moderní chladicí tank je DoubleJug specificky přizpůsobený k práci s automatickým krmením telat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down