Není drůbež jako drůbež

Společnost Zemědělský dvůr Berbera, s. r. o., kterou bezmála před dvaceti roky založili manželé Rosolovi, se nachází v obci Tachovská Huť v blízkosti Mariánských Lázní a také nedaleko hranic s Německem. V rámci podnikatelských aktivit v zemědělské prvovýrobě se rodinná firma hospodařící v chebském regionu zabývá chovem krav bez tržní produkce mléka, ale i bažantů, brojlerových kuřat, husí, pekingských kachen a barbarií. Svůj široký chovatelský záběr ještě doplňuje činnostmi spojenými se zpracováním a prodejem zvěřiny a s provozováním malého penzionu.

Ještě před nedávnem Rosolovi provozovali jen společnost Zemědělský dvůr Berbera, kterou mají od počátku vedenou v systému ekologického hospodaření. Tomu se však vymykal chov bažantů, a tak její zakladatelé založili ještě dceřinou firmu Zvěřina Berbera, v jejímž rámci se zabývají výkupem, zpracováním a prodejem zvěřiny a již zmiňovaným chovem bažantů, doplněným o vykrmovanou drůbež. Provozovaný výkrm drůbeže na farmě v Tachovské Huti má s klasickým konvenčním chovem společné jen to, že zástavový materiál pochází z běžných líhní a že se ke krmení používají komerční granulované směsi, které ve druhé fázi výkrmu chovatelé „ředí“ obilovinami. Nehoní se tu za co nejkratší dobou výkrmu ani za maximální produkcí vztaženou na metr čtvereční ustájovací plochy. V tomto rytmu ročně vykrmí okolo 3500 brojlerů a 300 kusů vodní drůbeže, jejíž počet je rovnoměrně rozdělený mezi pekingské kachny, barbarie a husy. Historie chovu bažantů se na rodinné farmě Rosolových začala psát od roku 2008, kdy Zemědělský dvůr Berbera odkoupil jednu z poboček společnosti Interlov, která sousedila s  pozemky farmy. Kromě zpracovny na zvěřinu tento obchodní transfer představoval i zhruba čtyřhektarovou plochu s voliérami pro chov bažantů.*

Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den.
    Měl bych na Vás prosbu. V létě děláme pro děti (8-10 let) letní tábor se zaměřením - indiáni. Proto v předstihu sháním jakékoliv bažantí peří na čelenky. Nejlépe ocasní - dlouhé. Ale bral bych i krátké. Jestli bych mohl u Vás nějaké získat, tak si to rád zaplatím, ať mají děti radost... 🙂 Stačilo by poslat poštou na dobírku. Sdělte mi, prosím jestli by to bylo možné. Adresa: Zdeněk Veselý, Amfotová 32, 155 00 Praha 5.
    S pozdravem Veselý

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down