Nový pohled na výživu telat

Management odchovu telat s cílem zvýšit výkon mléčných farem byl tématem semináře, který pro chovatele holštýnského skotu uspořádali společnosti Fremis, a. s., NTG Agri, s. r. o., a CRV Czech Republic, spol. s r. o. Osvědčená a vyzkoušená doporučení z domácí i zahraniční chovatelské praxe prezentovali výživářský poradce Ing. Petr Brabenec spolu se synem Vojtěchem, který se s přítomnými podělil o nové poznatky z navštívených holštýnských farem v USA.   


Cyklus tří seminářů zaměřených na management odchovu telat s cílem zvýšit výkon mléčných farem odstartoval 8. února ve společenské místnosti Agro Podlesí, a. s., Červené Janovice.

Odborný program zahájil výživářský poradce Ing. Petr Brabenec. Uvedl, že na farmách se uplatňuje několik způsobů odchovu telat, které ale často nevycházejí z postupů, jež se osvědčují v chovatelské praxi. Ze zahraničních poznatků je naopak zřejmé, že dochází ke sjednocení doporučení odchovu jalovic, přičemž důvod je čistě ekonomický. A to zejména s ohledem na užitkovost na první laktaci, kterou lze významně ovlivnit řízenou výživou odchovávaných jalovic v prvních sedmi měsících věku. Výživa v tomto období je však důležitá i pro dosažení odpovídající kondice a zdraví zvířat po celou dobu odchovu.

„Téma výživy telat je v posledních sedmi letech velmi diskutované. Nicméně světové kapacity v oboru, například Jud Hendrix, Gordi Jones, Van Saun, George Quikly se shodují, že příjem jádra (starteru) má na užitkovost na první laktaci vyšší vliv než příjem mléka. Tyto závěry vycházejí ze studií, do nichž bylo zapojeno několik desítek tisíc jalovic. Genetické dispozice se projeví až na druhé laktaci! Snahou je samozřejmě také snižovat náklady na odchov jalovic. V průměru se pohybují od 35 do 40 tisíc korun. Do nákladů se nejvíce promítají přímé ztráty v podobě uhynulých jalovic v teletnících a odchovnách, ale nepřímo i tím, že některé jalovice nezabřeznou. Z našich sledování na 50 až 60 farmách s nimiž spolupracujeme vyplynulo, že vykazované ztráty se standardně pohybují na úrovni v rozmezí 25 až 30 %, v nejlepších chovech je to od 15 do 20 %. Mezi farmami jsou rozdíly v nákladech na odchov v řádech desítek procent, dokonce pro některé je výhodnější jalovice nakupovat, než je neefektivně odchovávat. Je třeba si uvědomit, že kvalita odchovu jalovic ovlivňuje užitkovost celého stáda. Jestliže jsou jalovice dobře odchované, rozdíl v nádoji mezi první a druhou laktací by neměl být vyšší než tři, čtyři litry. Na nejlepší farmě, kam jezdíme vykazují 37,5 litru mléka na ustájenou krávu, respektive 42 litrů na dojnici a patří akciové společnosti ZEAS Puclice. Na drtivé většině spolupracujících farem však dojí na úrovni v rozmezí od 32 do 34 litrů, přičemž rezervy lze hledat právě v užitkovosti prvotelek, což úzce souvisí s odchovem telat,“ vysvětlil Ing. Brabenec.

Více se dočtete v aktuálně připravovaném březnovém čísle časopisu Krmivářství.*

 

Ing. Vojtěch Brabenec se s přítomnými chovateli podělil o nové poznatky z navštívených holštýnských farem v USA
Ing. Petr Brabenec porovnával zahraniční zkušenosti s domácí praxí
Samozřejmě nechybělo představení hostitelského podniku, které obstaral předseda představenstva Agro Podlesí, a. s., Červené Janovice Ing. Jan Procházka, Ph.D. 
Způsob odchovu, respektive úroveň výživy jalovic do sedmi měsíců věku významně ovlivňuje užitkovost na první laktaci
Oddanost své práci je polovinou úspěchu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down