Ovčácká konference přinesla aktuality z domova i ze zahraničí

Mezinárodní dvoudenní konference chovatelů ovcí a koz, která se tradičně koná v Seči v Železných horách, má za sebou již osmnácté pokračování. Stejně jako v předchozích letech měla na programu aktuální témata z veterinární problematiky a v rámci diskusních bloků rozdělených na sekci pro ovčáky a dále pro chovatele koz současně probrala i otázky ze šlechtitelské a chovatelské praxe. Nedílnou součástí odborného programu bylo každoroční vyhodnocení soutěže o nejlepší chovatele ovcí a koz podle vyprodukovaného masa a mléka.

 

Příjemným zpestřením letošního setkání chovatelů ovcí a koz v  Junior centru nedaleko údolní nádrže v Seči bylo vystoupení zahraničních hostů z Velké Británie. Bob Blanden seznámil asi osmdesátku přítomných ovčáků nejen s historií chovu ovcí na ostrovech, ale poukázal i na aktuální problémy, včetně nákazové situace.

„V roce 2001 byla v našich stádech zjištěna slintavka a kulhavka, což nás v době, kdy jsme byli druhým vývozcem jehněčího masa ve světě, připravilo o možnost exportovat. Negativní vliv na chov ovcí ve Velké Británii měl i výskyt BSE – nebezpečného onemocnění, které poslalo na nucenou porážku deset milionů ovcí a skotu. V roce 2007 jsme se opět potýkali se scrapií, zdrojem tohoto onemocnění byly laboratoře jednoho nejmenovaného veterinárního institutu. O rok později jsme se potýkali s katarální horečkou (bluetongue virus-8), kterou se díky včasnému zavedení dobrovolného vakcinačního programu podařilo poměrně rychle zvládnout. Před třemi roky u nás vypukl Schmallenberg virus. Vzhledem k neochotě chovatelů platit za dodatečnou vakcinaci riziko jeho znovu propuknutí stále hrozí. Zejména v komerčních stádech je aktuálně problém maedi visna retrovirus, dále svrab ovčí, který se začíná rozšiřovat s importovanými zvířaty, motolice, u níž počet záchytů vzrůstá a konečně i rezistence na anthelmintika,“ vypočítal mimo jiné Bob Blanden.

V rámci zahraničního bloku ještě vystoupili Rob Hodgkins, který hovořil o využití novozélandského genofondu ve šlechtění plemene romney, dále Dr. Catherine Nakielnyová, jež vysvětlila, proč by šlechtitelský program měl být základem výběru plemenných beranů, a konečně Wally Chantler, který upozornil na přednosti vyšetřování březosti ovcí.*

Více se dočtete v lednovém číslu časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down