V Německu je trh s mlékem a potravinami živočišného původu bez GMO stále silný, ale poptávka v ostatních evropských zemích podle zprávy upadla.
Téměř čtyři z pěti litrů mléka v Německu se vyrábějí z krav krmených krmivy bez GMO - podíl je nyní téměř 80%. Před deseti lety to bylo jen 5 %, uvedla tento měsíc Německá asociace pro potraviny bez genetického inženýrství (VLOG).
Mléko bez GMO se z velké části stalo v Německu standardem, uvedla organizace.
Mléko a jiné potraviny živočišného původu dodržující normu VLOG "Ohne Gentechnik" znamenají, že byly vyrobeny bez použití geneticky modifikovaného krmiva. V roce 2021 splňovalo tuto normu 74 % mléka v Německu a dalších 4,3 % bylo biomléko, což rovněž vylučuje používání GM krmiv, takže celkem 78,3 % mléka na tomto trhu neobsahuje GMO, uvedl VLOG.
Na otázku, zda by Němci pravděpodobně i nadále oceňovali potravinářské výrobky bez GMO, nebo zda by mohli začít upřednostňovat cenovou dostupnost, mluvčí VLOG řekl: „Němečtí spotřebitelé nejsou skutečně konfrontováni s tímto rozhodnutím o nákupu, protože segmenty trhu, ve kterých je označování bez GMO silné, z větší části změnily své dodávky. Měřeno z hlediska cen konečných spotřebitelů, náklady na produkci bez GMO hrají jen malou roli."
Klesající ceny
Pokud jde o současné náklady a dostupnost krmných složek bez GMO, uvedla, že ceny v uplynulém roce klesaly a nabídka vypadá robustně. „Ceny sójové a řepkové moučky od března výrazně klesly."
A výhled, zejména pro výměru sóji bez GMO v Brazílii, podle nedávné předpovědi ProTerra, je také velmi dobrý, řekl zástupce VLOG.
Stát Mato Grosso je největším producentem sójových bobů bez GMO v Brazílii, který produkuje téměř 50 % národní produkce, a je připraven zvýšit svou produkci sóji bez GMO o 34 % oproti loňskému roku.
Prognózy produkce sóji na Ukrajině, v Evropě
Pokud jde o údaje o sklizni, tržní výhled sdružení Donau Soja na listopad ukazuje, že odhad produkce sóji pro rok 2022 na Ukrajině byl revidován směrem nahoru, o 300 000 tun, na 3,6 milionu tun. „Revize směrem nahoru byla způsobena především osvobozením oblastí od ruské okupace v posledních měsících."
Produkce sójových bobů v Evropě v roce 2022 podle stejného zdroje dat celkově pravděpodobně vzroste o 3,8 % na 10 milionů tun.
Pokud jde o vývoz pro rok 2022, Ukrajina do poloviny listopadu vyvezla přibližně 1,2 milionu tun sójových bobů, přičemž 58,5 % těchto objemů procházelo přístavy, 21 % železnicí, 19,5 % nákladními automobily a 1 % čluny, uvedl Donau Soja.
Nižší poptávka po „geneticky nemodifikovaných“ jídlech
Nicméně tento tržní výhled ukazuje, že zatímco ve všech lokalitách je dostatečná dostupnost geneticky neznačených mouček, klesající trend prémií za geneticky nemodifikovanou sójovou moučku je důsledkem nižší poptávky v Evropě.
Sójová moučka HP bez geneticky modifikovaných organismů se v listopadu posunula na přibližně 130 eur/t, což je o 55 % méně než nedávný vrchol v březnu 2022.
Zpráva Donau Soja zaznamenává pokles poptávky po geneticky nemodifikovaných potravinách v Belgii, Nizozemsku, Chorvatsku a Itálii, přičemž autoři zdůrazňují, že Německo zůstává jedinou zemí v EU, která nesnižuje objemy geneticky nemodifikovaných produktů na maloobchodní úrovni.
Jaké jsou důvody této snížené spotřeby? Za prvé, populace hospodářských zvířat byly drasticky sníženy kvůli nižší ziskovosti, uvedli autoři.
Na straně poptávky navíc vidí v celé Evropě významnou úroveň ptačí chřipky, což podle nich také vede k velké opatrnosti výrobce krmných směsí.
Navíc se domnívají, že kupci geneticky nemodifikovaných potravin jednoduše čekají, až prémie po několika letech bolestně vysokých prémií dosáhne dna.
„Kromě toho očekáváme [rostoucí] ne-GM brazilskou sójovou sklizeň a indické ne-GM jídlo dostupné za velmi agresivní cenu. Tak proč by měli spotřebitelé, kteří zůstali na trhu, spěchat s nákupem?"
Na obzoru je však podle zprávy také snížení evropské produkce lisoven, což by mohlo zmírnit další pokles cen: „Lisování sóji se v Evropě sníží kvůli vysokým nákladům na energii. Několik provozoven v EU již v říjnu oznámilo odstávku."
Zdroj: Feednavigator
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Kontakt: post4me@seznam.cz