16.02.2022 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prevence zavlečení ptačí chřipky do chovu

Aviární influenza je virové onemocnění postihující všechny ptáky (volně žijící ptáky, hrabavou i vodní drůbež). Běžně se vyskytuje u volně žijících ptáků. U chované vodní drůbeže má toto onemocnění často skrytý průběh a úhyny jsou vzácné. Naproti tomu u hrabavé drůbeže je inkubační doba onemocnění pouze několik dní.

Loni bylo v České republice potvrzeno osmačtyřicet ohnisek ptačí chřipky, přičemž v komerčních chovech se jednalo o sedmnáct případů. V osmatřiceti ohniscích referenční laboratoř potvrdila subtyp H5N8, ve zbývajících deseti případech se jednalo o subtyp H5N1, u něhož existuje riziko přenosu na člověka. Náklady spojené s likvidací ohnisek si vyžádaly přibližně 2,5 milionu korun. Bohužel i letos se na našem území potvrdilo již šest ohnisek aviární influenzy, což ukazuje, že tato nebezpečná nákaza ptáků ztrácí sezónní charakter výskytu. To opět ukazuje na důležitost vytvoření plánu biologické bezpečnosti, který musí vycházet z reálných podmínek chovu a požadavků každého chovatele. Podceňování jednotlivých opatření biosekurity s sebou přináší nejprve snížení užitkovosti a poté následné zvýšení frekvence výskytu onemocnění a úhynů. Po zjištění a potvrzení onemocnění na základě laboratorního vyšetření nařizuje místně příslušná krajská veterinární správa utracení všech zvířat v chovu. To pro chovatele představuje významnou ekonomickou ztrátu.

Více se dočtete v článku doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., a Ing. Gabrielly Malé, Ph.D. (Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i.), který vychází v březnovém čísle časopisu Náš chov.*

Všech šest letošních ohnisek ptačí chřipky bylo zatím potvrzeno v malochovech drůbeže
V souvislosti s ptačí chřipkou veterináři loni utratili 330 tisíc kusů hrabavé i vodní drůbeže
Náklady na likvidaci ohnisek AI si vyžádaly 2,5 miliónu korun
V komerčních chovech se s ptačí chřipkou potýkali zejména chovatelé kachen
Nejčastějším zdrojem nákazy jsou volně žijící kachny divoké

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down