24.01.2023 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro udržitelnou akvakulturu je zásadní welfare ryb

Zlepšení životních podmínek ryb a chov takových druhů ryb, které jsou na nižších úrovních potravinového řetězce, je klíčem k udržitelnější evropské akvakultuře. To by totiž podle nové zprávy mezinárodní organizace Compassion in World Farming mělo přispět k menšímu znečištění životního prostředí, nižšímu používání antibiotik a větší potravinové bezpečnosti.

 

Zpráva „Přehodnocení akvakultury v EU: pro lidi, planetu a zvířata” jako první shrnuje problémy udržitelnosti a životního prostředí způsobené intenzivním chovem ryb v Evropské unii. Zdůrazňuje potřebu odklonit se od tohoto typu produkce, aby se zlepšily životní podmínky zvířat a toto odvětví se stalo udržitelnější. Vyzývá k přísnějším požadavkům Evropské unie na chov ryb, ale i mlžů a mořských řas. A to vše v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu (balíček politických iniciativ s cílem nastartovat v EU proces přechodu k dosažení klimatické neutrality do roku 2050), v jejímž rámci jdou dobré životní podmínky zvířat a udržitelnost životního prostředí ruku v ruce.

Kvůli nadměrnému rybolovu je právě akvakultura řešením, které zmírňuje negativní dopady na volně žijící populace ryb. Podle zprávy, kterou vypracoval tým Compassion in World Farming (CIWF) pro politiku v oblasti rybolovu a chovu ryb pod vedením Dr. Krzysztofa Wojtase je však intenzivní chov masožravých druhů ryb (lososů, pstruhů nebo tuňáků) problematický z důvodu vysoké spotřeby krmiv, která se vyrábějí například ze sardelí nebo sardinek. Poukazuje na to, že tyto systémy obvykle vedou k čistým ztrátám potravin dostupných pro lidi, a zdůrazňuje naléhavou potřebu nasměrovat odvětví akvakultury v EU k udržitelné produkci postavené na chovu ryb, které jsou na nižších úrovních v potravinovém řetězci. A nejen to! Měly by se chovat v extenzivních systémech, protože intenzivní chov ryb ničí životní prostředí. Jednak ho znečišťuje odpadem z rybích farem, ale i chemickými látkami, které způsobují ztrátu biologické rozmanitosti.  V souvislosti s tím vyvstává i riziko propuknutí nemocí a nadměrné používání antibiotik.

„Chov ryb v Evropské unii není ani udržitelný, ani etický, protože právní požadavky jsou velmi slabé. Evropská komise přepracovává zastaralé zákony na ochranu hospodářských zvířat a na ryby chované na farmách by se nemělo zapomínat. Lepší standardy pro welfare zvířat nejenže zabrání zbytečnému utrpení ryb v podvodních velkochovech, ale pomohou také snížit negativní dopady tohoto odvětví na životní prostředí a potravinovou bezpečnost," uvedla vedoucí Compassion in World Farming Olga Kikou.

Nová zpráva bude představena 24. ledna během kulatého stolu, který se uskuteční v Evropském parlamentu v Bruselu.* 

 

Mořčák mořský
Pražma královská
Podvodní chov lososů
Nemocné ryby z farem jsou zdravotní riziko pro populaci volně žijících ryb

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down