Průzkum mykotoxinů 2021: Riziko pro zvířata zůstává vysoké

Podle světového průzkumu mykotoxinů firmou DSM zůstává riziko kontaminace mykotoxiny vysoké po celém světě. Celkem společnost v roce 2021 analyzovala 24 069 vzorků ze 75 zemí. Podle výsledků 61 % vzorků bylo kontaminováno hladinou mykotoxinů, která může poškodit zdraví a užitkovost zvířat.

Na webináři, kde byly diskutovány hlavní výsledky, hovořila Anneliese Muellerová, produktová manažerka společnosti DSM, o tom, že změna klimatu má stále významný dopad na vývoj mykotoxinů. „Vývoj hub je silně závislý na povětrnostních vlivech, povodních, suchu a napadení hmyzem. Extrémní povětrnostní jevy způsobené změnou klimatu způsobují stres a jsou hlavním spouštěčem výskytu mykotoxinů.“

Evropa

Bylo zjištěno, že Evropa má úroveň rizika 44 %, což bude znamenat, že jedno ze dvou zvířat bude vystaveno riziku mykotoxinů, vysvětluje Wolfgang Market, manažer rizika mykotoxinů DSM na webináři. Průzkum ukazuje, že v západní a jižní Evropě existuje vysoké riziko kontaminace mykotoxiny. Ve Skandinávii, Británii, Irsku a Rusku existuje mírné riziko kontaminace. DON je nejrozšířenější, nicméně v roce 2021 je o něco nižší prevalence. Přesto je riziko pro prasata, drůbež a krevety stále vysoké. U ostatních mykotoxinů, Afla, ZEN, T-2, FUM a OTA existuje mírné riziko pro všechna zvířata v Evropě. Po Donu jsou ZEN a FUM nejrozšířenějšími mykotoxiny a prevalence T2 se v roce 2021 mírně zvýšila.

Blízký východ a severní Afrika

Sander Janssen, manažer rizika mykotoxinů  DSM, se zabývá tím, že na Středním východě a v severní Africe existuje celkově vysoká hladina mykotoxinů. Úroveň rizika v této oblasti je 55 % a mykotoxiny Fusarium jsou velmi hojné s 84 % pozitivně testovaných vzorků, následované ZEN a FUM, s 55 % a 80 %. Nanesen řekl: „Prevalence aflatoxinů se zvýšila ze 7 % v roce 2020 na 23 % v roce 2021. To je něco, co je třeba brát velmi vážně, neznamená to jen vysoké riziko pro zvířata, ale také nepřímý přenos na člověka, například prostřednictvím mléka.“

Jihoafrická republika

V této oblasti je také vysoké riziko kontaminace mykotoxiny ve výši 66 %. Janssen: „To znamená, že 7 z 10 zvířat bude vystaveno riziku mykotoxinů.“ Nejvíce převládá DON s 80 %, následovaný FUM. U obilovin byl DON nalezen v 77 % vzorků a bylo nalezeno maximálně 2610 ppb. Celkově se procento DON zvýšilo ze 76 % prevalence v roce 2020 na 80 % v roce 2021.

DON zůstává nejrozšířenějším mykotoxinem

Top tři mykotoxiny, které byly nejvíce nalezené, zůstávají DON, FUM a ZEN. Nejčastěji nalezeným mykotoxinem byl deoxynivalenol (DON) a byl přítomen v 60 % vzorků. Fumonisin B2 byl přítomen v 57 % vzorků a fumonisin B1 v 56 % vzorků.  Maskovaný mykotoxin Deoxynivalenol-3-Glukosid byl nalezen ve 46 % vzorků.

Dva vznikající mykotoxiny, které byly nejvíce nalezeny, jsou Moniliformin a Beauvericin. Moniliformin byl nalezen v 53 % vzorků a Beauvericin ve 44 %. Zvláště brojleři se zdají být velmi citliví na Moniliformin a podle Anneliese Muellerové může být genotoxický a mít negativní účinky na srdce a způsobit svalovou slabost a respirační potíže."*

Zdroj: DSM

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down