Salmonela v krmivu je pro lidi rizikovější než pro psy a kočky

Dvě společnosti vyrábějící krmiva pro domácí zvířata nedávno stáhly velké množství výrobků kvůli možné kontaminaci salmonelou. Jedna z těchto akcí byla dokonce spojena s onemocněním několika kojenců, kteří potřebovali hospitalizaci. Podobné problémy mohou mít dlouhodobé důsledky pro pověst značek a také finanční důsledky.

Aby se těmto následkům vyhnuly, musí se společnosti vyrábějící krmiva pro domácí zvířata připravit na nejhorší a mít přesný program bezpečnosti, řekl Trevor Craig, ředitel technického školení a poradenství ve společnosti Microbac Laboratories. Testování hotových výrobků a výrobního zařízení je zásadní pro kontrolu kontaminace salmonelou.

„I když domácí mazlíček může být primárním cílem konzumace krmiva, neznamená to, že nemohou být vystaveni i lidé,“ řekl. „Zdravé zvíře pravděpodobně nebude tak vážně postiženo salmonelou jako majitelé a děti majitelů.“

Výrobci mohou na svých obalech varovat, že výrobek není určen k lidské spotřebě, ale v konečném důsledku jsou za dodržování těchto rad zodpovědní sami majitelé domácích mazlíčků. Aby se snížilo riziko, musí majitelé domácích mazlíčků udržovat místa krmení jejich mimo lidské jídelní prostory. Majitelé domácích mazlíčků si musí po manipulaci s krmivem a pamlsky umýt ruce.

Když je v šarži krmiva salmonela

V ideálním případě výrobci krmiv pro domácí zvířata zachytí kontaminaci salmonelou dříve, než se dostane do rukou majitelů domácích mazlíčků. Pokud je v hotovém výrobku objevena salmonela, výrobci krmiv pro domácí zvířata mohou mít možnosti, jak produkt zachránit.

„Záleží na typu produktu,“ řekl Craig. Granule mohou být někdy znovu zpracovány, což může zabít salmonelu, pokud je prostředí výrobny vyčištěno. Syrové krmivo pro domácí mazlíčky se nevaří, takže ho nemohou tímto způsobem znovu zpracovat. Možná budou muset posoudit rizika, aby zjistili, zda existuje něco, co mohou udělat, než produkt zničí, zda existuje ošetření nebo doplněk, který by snížila riziko salmonely.

„Salmonela se přirozeně vyskytuje v mnoha produktech, které se používají při výrobě syrového i zpracovaného krmiva pro domácí zvířata,“ řekl. „Aby to měli producenti pod kontrolou, mohou se při výrobě zpracovaných granulí zaměřit na ošetření, jako je proces „vaření“ nebo použití antimikrobiálních látek nebo jiných úprav ke snížení počtu bakterií v hotových výrobcích."

Riziko závisí na sérotypu

Zdravotní rizika se liší v závislosti na sérotypech salmonel nalezených v krmivu pro domácí zvířata. Jak dokazují nedávná zjištění a stažení desítek značek krmiv pro psy a kočky z trhu. Infekce lidí a přítomnost salmonely v krmivech pro domácí zvířata zůstává kritickým problémem jak pro výrobce, tak pro spotřebitele. Tato bakterie, známá svou rozmanitou škálou biologických odrůd nebo sérotypů, může při kontaminaci krmiva pro domácí zvířata představovat různá rizika.

„Salmonela není jediný patogen, ale má téměř 2500 různých sérotypů,“ řekl generální ředitel společnosti Ancera Arjun Ganesan, která se zabývá softwarem pro monitorování patogenů. „Každý z těchto sérotypů má jedinečné vlastnosti, zdravotní důsledky a intervenční strategie. Tato rozmanitost v různých živočišných doplňcích při výrobě krmiv pro domácí zvířata činí zvládání salmonely složitým úkolem.“

Široká škála sérotypů salmonel vykazuje jedinečné vlastnosti a patogenní potenciál. Některé z nich jsou zvláště důležité pro výrobu krmiv pro domácí zvířata. Pochopení odlišných atributů těchto sérotypů může pomoci výrobním zařízením implementovat cílené strategie ke zmírnění souvisejících rizik. Jedním z klíčových faktorů různých sérotypů salmonel je jejich různý stupeň patogenity.

Možnost přenosu salmonely

Zoonotický potenciál salmonel podtrhuje důležitost rozlišování mezi sérotypy. Zatímco domácí zvířata mohou vykazovat mírné nebo asymptomatické infekce, mohou sloužit jako přenašeči salmonely a představovat riziko pro člověka přímým kontaktem nebo konzumací kontaminovaného krmiva pro domácí zvířata. Cílená opatření v oblasti dozoru a kontroly mohou pomoci zabránit křížové kontaminaci a chránit zdraví zvířat i lidí.

„Výroba vařeného krmiva pro domácí zvířata kombinuje různé zdroje doplňků, peletizaci pomocí vysokého tlaku a vysokých teplot,“ řekl Ganesan. „Čerstvé krmivo pro domácí zvířata, které obsahuje syrové nebo tepelně neupravené maso nebo vejce, je vystaveno vyššímu riziku kontaminace salmonelou.“

Zmírnění výskytu salmonel v krmivech pro domácí zvířata vyžaduje zavedení konkrétních preventivních opatření, jako jsou přísné hygienické protokoly. Výrobci si musí být vědomi specifických sérotypů převládajících v jejich dodavatelských řetězcích a zpracovatelských zařízeních, aby mohli vypracovat a zavést účinné strategie kontroly.

Rozmanité sérotypy salmonel představují různá rizika při kontaminaci krmiva pro domácí zvířata. Výrobci krmiv pro zájmová zvířata musí porozumět specifickým sérotypům, které jsou relevantní pro jejich provoz, a přijmout preventivní opatření, aby zajistili bezpečnost zvířat i lidí.

PetFood Industry

Podrobněji v časopisu Krmivářství 1/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down