Síla v číslech: Roboty šetří energii a vodu, zejména u velkých stád

GEA představuje novou konfiguraci dojicího robota s ještě většími úsporami. Druhý test DLG potvrzuje, že systém GEA multibox přináší významné úspory energie a vody. DairyRobot R9500 získal ekoznačku GEA „Add Better“ schválenou TÜV (německé sdružení organizací, které se zabývají testováním výrobků všeho druhu, jako nezávislý konzultant kontroluje provozy, energetická zařízení, motorová vozidla, zařízení a výrobky).

GEA dále zvýšila efektivitu svých robotů pro dojení velkých stád pomocí nové konfigurace systému na automatizovaném dojicím robotu DairyRobot R9500. Konfigurace master-secondary umožňuje připojení až osmi boxů k jednomu hlavnímu vedení mléka a také až 16 boxů k jedné nádrži, což vede k podstatným úsporám energie a vody v instalacích s více roboty. Nový nezávislý test Německé zemědělské společnosti (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft – DLG) ukazuje velmi dobré ekonomické hodnoty GEA ve dvouboxovém systému.

Ve svém testu z května 2023 společnost DLG nejprve vyhodnotila metriky spotřeby monoboxového systému GEA. DairyRobot vynikal ve všech ohledech. V optimalizovaném provozním scénáři založeném na 100 litrech cisternového mléka se spotřeba elektřiny snížila až o jednu třetinu a spotřeba vody se snížila přibližně o 13 % ve srovnání s předchozím modelem.

Druhé kolo: testy dvouboxového systému

Ve druhém testu byl testován víceboxový systém se dvěma roboty s podobně vynikajícími výsledky. Ve srovnání s předchozími testovacími běhy prokázal DLG snížení spotřeby energie až o 29 %, přičemž spotřeba vody klesla až o 18 %. Tyto úspory lze přičíst vlastnostem systému. Relativní úspora se zvyšuje s každým dalším boxem připojeným k napájecí jednotce – a do systému GEA lze integrovat až čtyři boxy. Při extrapolaci na 100 litrů mléka v cisterně spotřebují dojící roboty v optimálním provozním scénáři pouze 1,1 kWh elektřiny. Pokud jde o spotřebu energie, je GEA DairyRobot R9500 v systému s více boxy nejekonomičtější automatizovaný systém dojení testovaný DLG na trhu. Na základě testu multiboxového systému se dvěma roboty byl podle DLG „optimalizovaný provoz“ se 170 dojeními, 1836 l mléka za den, třemi hlavními oplachy, jedním lokálním oplachem a rekuperací tepla. Nová konfigurace master-secondary nyní posouvá úspory do nových výšin. V tomto nastavení hlavní robot řídí ostatní propojené systémy. Umožňuje připojení až osmi boxů k hlavnímu vedení mléka a až 16 k jedné nádrži. Navíc, když je energie pro ohřev vody získávána například ze systému rekuperace tepla nebo z farmářského kotle na dřevní štěpku, jsou zisky ještě větší. Skutečné roční úspory se však budou lišit v závislosti na konkrétních podmínkách farmy a místě. „To podtrhuje důležitost našich pokynů pro zemědělce, kteří uvažují o přechodu na automatické dojení, což jim umožňuje plánovat a stavět – a realizovat značné úspory,“ poznamenává Michael Berentzen z podpory prodeje společnosti GEA.

GEA představuje ekoznačku „Add Better“ s certifikací TÜV

DairyRobot dostane ověření. Kromě nezávislého testování společností DLG GEA podtrhuje svůj přístup maximální transparentnosti nově zavedenou ekoznačkou „Add Better“. Tímto označením GEA vyzdvihuje všechna řešení – od průmyslových strojů a procesů až po digitální řešení a celé závody, která ve srovnání s jejich předchůdci vykazují výrazně zlepšenou efektivitu zdrojů.

Základní proces hodnocení – od sběru dat po výpočty a dokumentaci – odpovídá normě ISO 14021:2016. Byl ověřen TÜV Rheinland, jedním z předních světových poskytovatelů testovacích služeb. Závěrečné hodnocení globálním výkonným výborem GEA zajišťuje, že nárůst efektivity je dostatečně významný, aby si zasloužil označení Add Better. Proces je navržen tak, aby zákazníkům GEA zaručoval maximální transparentnost. GEA DairyRobot je jedním z prvních systémů, které byly ověřeny na základě úspory energie a oceněny štítkem Add Better. Společnost bude nadále rozšiřovat své portfolio Add Better o nová řešení. Pro další ověřovací kolo jsou připraveny další výrobky z portfolia GEA Farm Technologies.

Tisková zpráva

Foto Gea

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down