Nová studie Cornellovy univerzity poskytuje důkazy, že přelévání ptačí chřipky z ptáků na mléčný skot v několika státech USA nyní vedlo k přenosu ze savce na savce – mezi kravami a z krav na kočky a mývala.
Toto je jeden z prvních případů, kdy vidíme důkazy o účinném a trvalém přenosu vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 ze savců na savce,“ řekl Diego Diel, docent virologie a ředitel virologické laboratoře v Diagnostickém centru zdraví zvířat (AHDC) na College of Veterinary Medicine.
Studie o přenosu viru
Diel je spoluautorem studie "Spillover of Highly Pathogenic Avian Influenza H5N1 Virus to Dairy Cattle", která byla publikována v časopise Nature.
Genom a mutace viru
ekvenování celého genomu viru neodhalilo žádné mutace ve viru, které by vedly ke zvýšené přenosnosti H5N1 u lidí, ačkoli data jasně ukazují přenos ze savce na savce, což je znepokojující, protože virus se může adaptovat u savců, jak řekl Diel.
Onemocnění lidí
K 24. červenci bylo v USA hlášeno 11 případů u lidí, přičemž první se datuje do dubna 2022, každý s mírnými příznaky. Čtyři případy byly spojeny s chovy skotu a sedm s drůbežárnami, včetně ohniska hlášeného v posledních několika týdnech v Coloradu. Tito nedávní pacienti onemocněli stejným kmenem, který byl ve studii identifikován jako cirkulující u dojnic, což vedlo vědce k podezření, že virus pravděpodobně pochází z mléčných farem ve stejném kraji. I když má virus schopnost infikovat a replikovat se u lidí, účinnost těchto infekcí je nízká. „Panují obavy, že by se mohly objevit potenciální mutace, které by mohly vést k adaptaci na savce, přelití na člověka a potenciálnímu efektivnímu přenosu u lidí v budoucnu“, řekl Diel. Je proto důležité pokračovat ve sledování viru u postižených zvířat a také u všech potenciálně infikovaných lidí. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) financovalo programy testování na H5N1, a to bez jakýchkoli nákladů pro producenty. Včasné testování, zvýšená biologická bezpečnost a karantény v případě pozitivních výsledků jsou podle Diela nezbytné k omezení dalšího šíření viru.
Úhyny ptáků
Infekce virem H5N1 byla poprvé zjištěna v lednu 2022 a vedla k úmrtí více než 100 milionů domácích ptáků a tisíců volně žijících ptáků v USA. Vědci z Cornell AHDC a Texas A&M Veterinary Medical Diagnostic Laboratory byli mezi prvními, kteří nahlásili detekci viru u stád mléčného skotu. Krávy byly pravděpodobně infikovány volně žijícími ptáky, což vedlo k příznakům snížené chuti k jídlu, změnám konzistence výkalů, respiračním potížím a abnormálnímu mléku s výrazným poklesem produkce mléka. Studie ukazuje vysoký tropismus viru (schopnost infikovat konkrétní buňky) pro mléčnou žlázu a vysokou infekční virovou zátěž vylučovanou v mléce postižených zvířat.
Přenosy na další savce
Pomocí celogenomového sekvenování charakterizovaných virových kmenů, modelování a epidemiologických informací vědci určili případy přenosu z krávy na krávu, když byly infikované krávy z Texasu přesunuty na farmu se zdravými krávami v Ohiu. Sekvenování také ukázalo, že virus se přenesl na kočky, mývala a volně žijící ptáky, kteří byli nalezeni mrtví na postižených farmách. Kočky a mýval s největší pravděpodobností onemocněli z pití syrového mléka od infikovaných krav. Ačkoli není známo, jak se volně žijící ptáci nakazili, vědci se domnívají, že to mohlo být důsledkem kontaminace životního prostředí nebo aerosolů, které se objevily během dojení nebo čištění dojírny. Studie byla financována AHDC, Ohio Animal Disease and Diagnostic Laboratory, Texas A&M Veterinary Medical Diagnostic Laboratory a USDA.
Ve studii se píše
Vysoce patogenní virus ptačí chřipky (HPAI) H5N1 způsobil od ledna 2022 v USA smrt milionů domácích ptáků a tisíců volně žijících ptáků. V průběhu této epidemie bylo často zdokumentováno přelévání na savce. Informujeme o přelévání viru HPAI H5N1 ve stádech mléčného skotu v několika státech USA. Postižené krávy vykazovaly klinické příznaky zahrnující snížený příjem krmiva, změněnou konzistenci výkalů, respirační potíže a sníženou produkci mléka s abnormálním mlékem. Infekční virus a virová RNA byly konzistentně detekovány v mléce postižených krav. Distribuce viru ve tkáních prostřednictvím imunohistochemie a in situ hybridizace odhalila odlišný tropismus viru pro epiteliální buňky vystýlající alveoly mléčné žlázy u krav. Sekvence celého virového genomu získané od dojnic, ptáků, domácích koček a mývala z postižených farem ukázaly na vícesměrný mezidruhový přenos. Epidemiologická a genomická data odhalila efektivní přenos z krávy na krávu poté, co byly zdánlivě zdravé krávy z postižené farmy převezeny do zařízení pro březí krávy. Tyto výsledky prokazují přenos viru HPAI H5N1, což podtrhuje schopnost viru překonávat druhové bariéry.*
Feed Strategy